Hlavní stránka > Archiv článků > Pozorování klenotů zimního nebe se proměnilo ve sledování spekter

Pozorování klenotů zimního nebe se proměnilo ve sledování spekter

Banner -

Zimní obloha je plná překrásných a zajímavých objektů. Ať už se jedná o mlhoviny - kolébky hvězd, hvězdokupy - hvězdné školky, krásné barevné dvojhvězdy - hvězdy v nejlepších letech i pozůstatek po výbuchu supernovy - hvězdný hřbitov. Lze tak udělat doslova cestu prostorem a časem a prohlédnout si celý životní cyklus hvězd. A protože hvězdy jsou v podstatě „továrny“ na výrobu těžších prvků ve vesmíru, měli jsme v plánu vysledovat proces tvorby látky, ze které jsme složeni i my.

Jelikož deep-sky objekty nejsou zpravidla příliš jasné, byla pro procházku za zimní hvězdnou oblohou vybrána bezměsíčná noc a místo za městem, které není zasaženo tak silným světelným znečištěním jako Prostějov samotný. Tím pádem jsme měli šanci prohlédnout si vesmírné objekty lépe než z prostějovské hvězdárny. Sraz byl naplánován v 17:30 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích a odtud jsme hodlali vyjít společně pěšky na asi 1 km vzdálené pozorovací stanoviště, na kopec nad přehradu Plumlov. K pozorování jsme měli připraven dalekohled Dobson o průměru 40 cm. Leč, člověk míní a život mění.

Pokud by pozorování proběhlo jen o jeden den dříve, bylo by úspěšné a dva dny před stanoveným termínem byly dokonce tak skvělé pozorovací podmínky, že bylo možné pozorovat slabou zimní Mléčnou dráhu i z prostějovské hvězdárny! Jak by potom asi vypadala obloha od Mostkovic. Jenže v sobotu 28. ledna byla situace naprosto odlišná a celou oblohu pokrývala nízká hustá inverzní oblačnost, jejíž horní hranice sahala dle meteorologů až do výšky asi 1000 metrů.

Snímek oblačnosti ze satelitu NOAA

Snímek nízké oblašnosti ze satelitu NOAA. Přestože meteorologové hlásili postupné rozpouštění oblačnosti, vyplnilo se to pouze na menší části našeho území a během celého dne se inverzní oblak prakticky nehýbal. Prakticky ve všech okolních státech bylo jasno.

 

A tak jsme nabídli alespoň náhradní program – pozorování spekter pouličních lamp a dalších světelných zdrojů, konec konců spektroskopie je veledůležitá astronomická disciplína, která nám o vesmíru prozradila velice mnoho. Pomocí spekter byl například na Slunci objeven prvek hélium, zjistilo se, že většina hvězd jsou dvojhvězdy i to, že se celý vesmír rozpíná. Každý prvek má přitom unikátní rozložení spektrálních čar a pohled do spektroskopu nám tedy prozradí, jaký je původ pozorovaného světla. Obrázky níže pochází z různých světelných zdrojů v Prostějově:

Pozorování spekter

I přes nepříznivé počasí se ve stanovený termín sešlo u kostela v Mostkovicích osm zájemců o procházku noční oblohou.

 

Spektrum sodíku

Emisní spektrum sodíkových výbojek pouličních lamp.Spektroskop převrací obraz.

 

Spektrum LED diod

Spojité spektrum prozradí zářící LED diody z vánoční výzdoby výlohy.

 

Spektrum neonu

Spektrum neonového nápisu prostějovského kina Metro 70.

 

Spektrum radnice

Červená signalizační světla na prostějovské radnici jsou pravděpodobně tvořena žárovkami, nebo LED diodami s červeným krytem.

 

Mlhovina Opičí hlava

Důkazem, že jeden až dva dny před termínem výpravy do Mostkovic bylo jasno, může být astrofotografie mlhoviny NGC2174 (Opičí hlava), kterou během oněch dvou nocí pořídil na prostějovské hvězdárně Martin Tylšar. Spektrum by nám prozradilo, že v této červené emisní mlhovině září především mezihvězdný vodík. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Krásné hvězdné objekty ze zimní noční oblohy naštěstí hned tak nezmizí, takže nám nezbývá než se těšit, že tuto výpravu někdy v budoucnosti zopakujeme a věřit, že nám příště bude počasí více přát.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/pozorovani-klenotu-zimniho-nebe-se-promenilo-ve-sl
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému