Hlavní stránka > Archiv článků > Pozorování protuberancí a dalších zajímavých jevů na Slunci

Pozorování protuberancí a dalších zajímavých jevů na Slunci

Květnové počasí bývá stabilní a na rozdíl od zimních měsíců nabízí mnohem větší množství jasných dní. Slunce stoupá vysoko nad obzor, podobně jako v letních měsících. Navíc se na Slunci v současných dnech nachází veliké množství zajímavých podrobností, které stojí za to si prohlédnout. Jako malou ochutnávku uvádíme dva snímky protuberancí, pozorovaných na okraji slunečního disku. Níže uvedené snímky byly pořízeny z naší hvězdárny v pátek 15. května 2015 dopoledne. K fotografování byl použit dalekohled Lunt 60/600 mm a jako senzor čip webkamery umístěný přímo v ohnisku namísto okuláru. Nicméně vizuální pozorování přes okulár bývá mnohem krásnější a zajímavější. Pohled očima totiž každému návštěvníkovi odhalí mnohem více podrobností a jemnou vláknitou strukturu protuberancí, která se touto kamerou prakticky zachytit nedá.

Protuberance

 

Protuberance

 

Od 8. června 2015 bude z důvodu stavebních úprav po dobu jednoho měsíce veřejná pozorovatelna naší hvězdárny mimo provoz. Bude to znamenat především omezení večerních veřejných pozorování, kdy se hvězdná obloha bude moci pozorovat pouze přenosnými dalekohledy. Pozorování Slunce to však prakticky neovlivní. V případě dobrého počasí můžeme využít dalekohledy pro pozorování sluneční fotosféry i chromosféry mimo pozorovatelnu, takže naši návštěvníci o žádné zajímavé úkazy na Slunci nepřijdou.

V květnu, červnu i v červenci pořádáme pravidelná pozorování Slunce vždy v pracovní pondělky, čtvrtky a v pátky od 15:00 hodin.

Jste srdečně zváni!

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/pozorovani-protuberanci-a-dalsich-zajimavych-jevu
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému