Hlavní stránka > Archiv článků > Pozvánka na přednášku "Etudy ze života osamělé hvězdy"

Pozvánka na přednášku "Etudy ze života osamělé hvězdy"

Ve čtvrtek 6. listopadu 2014 v 18:00 hodin se můžeme těšit na zajímavou přednášku, při které budeme populární formou seznámeni se životem jedné osamělé hvězdy žijící někde na okraji naší Galaxie. Asi jste uhádli, že se jedná pro nás o neobyčejnou hvězdu, protože jde o naše Slunce. V září jsme putovali v přednášce prof. Druckmüllera Komety kamikadze až z nejvzdálenějších periferií Sluneční soustavy do blízkosti této naší nejbližší hvězdy, v říjnu nás RNDr. Marková seznámila prostřednictvím sledování zatmění Slunce s vnější sluneční atmosférou – korónou a nyní máme možnost navštívit tohoto našeho nebeského dárce života přímo a podívat se i do jeho nitra. 

Kdy se projdeme po povrchu Slunce? Jak by dopadl experiment s žáruvzdorným kosmonautem? Proč se Slunce nezhroutí? Proč je Slunce uvnitř tak horké? Proč vlastně svítí? Může hvězda vychladnout? Co už má naše Slunce za sebou, a co ho ještě čeká? Zahubí nás někdy?

Nejenom o tom, ale i mnoho dalšího o tělesech, z jejichž popela jsme sami povstali, se dozvíte v přednášce prof. RNDr. Zdeňka Mikuláška, CSc., nestora české astronomie, dlouholetého ředitele Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně, dnes profesora Ústavu teoretické fyziky Masarykovy univerzity v Brně.

Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat.

prof. Mikulášek - Etudy ze života osamělé hvězdy

Slunce je možné sledovat za příznivého počasí astronomickými dalekohledy rovněž na naší hvězdárně. Snímky uvedené níže byly pořízeny z naší pozorovatelny a ukazují pohledy na sluneční fotosféru, chromosféru a protuberance. Je ovšem velice obtížné zachytit Slunce na fotografii tak pěkně, jak je můžete spatřit očima v dalekohledu. V okuláru se sluneční skvrny, erupce, filamenty i protuberance jeví mnohem krásnější. Když tedy bude jasno, navštivte naši hvězdárnu a pokochejte se pohledem na naši nejbližší hvězdu, jedná se současně o vhodné doplnění přednášky profesora Zdeňka Mikuláška. Otevřeno máme pravidelně v pondělí, ve čtvrtek a v pátek v říjnu od 15:00 hodin a v listopadu od 14:00 hodin. V listopadu navíc o víkendu 8. 11. (sobota) 9. 11. (neděle). Vstupné: dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

Fotosféra

Fotosféra (pro větší rozlišení klikněte na snímek)

 

Chromosféra

Chromosféra (pro větší rozlišení klikněte na snímek)

 

Protuberance

Protuberance (pro větší rozlišení klikněte na snímek)

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-etudy-ze-zivota-osamele-hvez
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému