V minulých dnech jsme měli možnost v přímém přenosu sledovat událost nikoliv roku, ale desetiletí a splnění snu Julese Verna – přistání na kometě. Konkrétně se jednalo o kometu 67P/Churyumov–Gerasimenko a evropsoku sondu Rosetta s výsadkovým modulem Philae. Zpoždění bylo způsobeno jen potřebnou dobou k přeletu rádiového signálu od komety k Zemi, asi půl hodiny. Bylo to napínavé čekání, ale nakonec se vše podařilo a na internetu jsou již nyní dostupné první snímky z místa přistání. Poprvé v historii si tak můžeme doslova sáhnout na prapůvodní materiál, ze kterého je složena celá naše Sluneční soustava a poodhalit další tajemství komet. Podle všeho jsou právě ony zdrojem vody pro jednotlivé planety – a dost možná, že jsou i „rozsévači života“.
O tom, co letu sondy Rosetta předcházelo, jak probíhal samotný let i přistání na kometě a co nás v souvislosti s touto misí ještě čeká nás seznámí dne 4. 11. 2014 v 18:00 hodin publicista a zasvěcený odborník v oblasti kosmonautiky a raketové techniky, Ing. Tomáš Přibyl. Současně shrne nejnovější výsledky zkoumání kometárního jádra, které jsou v současné době k dispozici.
Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.
Ohlédnutí za mimořádnou přednáškou RNDr. Jiřího Grygara CSc. "ASTRONOMOVÉ V OBLACÍCH"
Byla to v podstatě náhoda. Ale osud nám přál a události se seběhly tak dobře, že jsme měli možnost uvítat 13. listopadu 2014 ve výjimečném čase na naší hvězdárně výjimečnou osobnost – RNDr. Jiřího Grygara CSc. Ve své nové přednášce „Astronomové v oblacích“ nás Jiří Grygar seznámil se spoustou zajímavostí o neuvěřitelném člověku Milanu Rastislavu Štefánikovi, který mimo jiné prováděl astronomická pozorování z vrcholu Mt. Blancu a je tím pádem dodnes držitelem mnoha alpinistických rekordů, o Pierre Jules Janssenovi, který přeletěl nepřátelskou pruskou armádu balónem, aby mohl pozorovat úplné zatmění Slunce, o epochálním letu Viktora Hesse balónem Böhmen a jeho objevu kosmického záření a o dalších výjimečných osobnostech, které se díky pozorování v oblačných i nadoblačných výšinách trvale zapsali do historie vědy. Dozvěděli jsme se též spoustu zajímavostí o současném světovém, ale i našem podílu na špičkovém výzkumu na vysokohorských observatořích v Jižní Americe a na Havajských ostrovech a též o zkoumání UV záření pomocí stratosférických balónů v Antarktidě. Jiří Grygar nám také popsal, jak zopakoval let balónem a pokus Viktora Hesse a na závěr, jak na vlastní kůži zažil stav beztíže a na co bychom si měli dát pozor, kdyby nás tento stav také někdy potkal. Jsem velmi rád, že si Jiří Grygar ve svém velice nabitém programu našel čas zavítat k nám do Prostějova a chtěl bych mu touto cestou ještě jednou za tuto výjimečnou přednášku a vstřícnost velmi poděkovat.
Rezervací na přednášku bylo více než standardních míst k sezení.
Plně obsazený přednáškový sál, včetně sedadel navíc.
Jiří Grygar ve stavu beztíže.
RNDr. Jiří Grygar, CSc.