Hlavní stránka > Archiv článků > Pozvánka na přednášku "Světelné znečištění"

Pozvánka na přednášku "Světelné znečištění"

Ve čtvrtek 28. května v 18:00 hodin proběhne na naší hvězdárně v Kolářových sadech přednáška RNDr. Jana Hollana Ph.D., která se bude týkat světelného znečištění. Je to věc, která se týká každého z nás více, než by se na první pohled zdálo. Žijeme stále méně pod hvězdami a skutečnost, že naši oblohu zdobí stále méně hvězd, považujeme bohužel již dokonce za normální, za přirozený důsledek rozvoje naší civilizace. Hvězdy nad hlavou jsou však jedním z přírodních bohatství, o se které sami vědomě a hloupě připravujeme. Vrátit nad naše hlavy noční hvězdnatou oblohu by totiž znamenalo nejen výhodu pro astronomy a třebas i básníky, ale též pro všechny noční tvory. Navíc bychom všichni ušetřili řádově miliónové částky z veřejných rozpočtů, které každodenně utrácíme za svícení „pánubohu do oken“. Je to něco jako kouření, avšak s tím rozdílem, že zatímco většina z nás již dnes považuje za normální nekouřit, škodlivé noční světlo zatím jaksi příliš neřešíme. Přijďte si vyslechnout zajímavou přednášku od člověka nanejvýš povolaného, dvojnásobného držitele ocenění International Dark Sky Association, a podiskutovat o tomto fenoménu a také o ochraně přírody jako takové. Součástí přednášky bude též výstava na téma světelného znečištění zapůjčená z astronomického ústavu Ondřejov.

Plakát

 

Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

Výprava za temným nebem 

 

Výprava za temným nebem

V sobotu 30. května ve 22:00 hodin podnikneme noční výpravu za temným nebem od kostela v Mostkovicích na kopec nad přehradou spojenou s pozorováním hvězdné oblohy.

 

Účast na výpravě za temným nebem je zdarma.

 

 

Příklady vhodného a nevhodného osvětlení na Prostějovsku:

 

Ovál Kolářovy sady

Dobře vyřešené osvětlení oválu v Kolářových sadech.

 

Reflektor Agrop

Špatné osvětlení skladu dřeva v areálu firmy Agrop.

 

Nebezpečný reflektor Agrop

Při výjezdu z Plumlova oslní každého řidiče další reflektor z areálu firmy Agrop.

 

Kostel v Rozstání

Nevhodné osvětlení kostela v obci Rozstání.

 

Světelný smog z Brna

Odraz světelného smogu z Brna na oblačnosti. Fotografováno od Drahan.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-svetelne-znecisteni
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému