Hlavní stránka > Archiv článků > Prázdninové pozorování Měsíce

Prázdninové pozorování Měsíce

20. července uběhlo přesně 45 let od přistání prvních pozemšťanů na Měsíci. Jednalo se o misi Apollo 11, kdy se po Měsíci prošli Neil Armstrong a Edwin Aldrin, kterým z měsíční orbity sekundoval Michael Collins. Tento jedinečný okamžik, kdy lidská noha poprvé stanula na cizím kosmickém tělese, sledovala v přímém přenosu asi čtvrtina všech lidí na Zemi. Byl to malý krok pro člověka a obrovský skok pro lidstvo. Mezi lety 1969 až 1972 se díky šesti úspěšným přistáním prošlo po povrchu našeho vesmírného souseda celkem dvanáct pozemšťanů, z nichž posledním byl člověk s československými kořeny – Eugen Czernan. Projekt Apollo bezesporu předběhl svoji dobu a samotný Měsíc se stal od poloviny sedmdesátých let po více než dvě desetiletí neprávem opomíjeným tělesem. Teprve v posledních letech opět stoupá všeobecný zájem o Měsíc a v rámci novodobých výzkumů byla například objevena v oblastech měsíčních pólů voda!

Připomeňme si výročí přistání prvních lidí na Měsíci a vraťme se k historickým okamžikům, kdy první pozemšťané otiskli své šlépěje do měsíčního regolitu. V případě dobrého počasí si na naší hvězdárně můžete v našich astronomických dalekohledech prohlédnout místa přistání jednotlivých misí Apollo. Rozlišení našich dalekohledů je za dobrých podmínek na povrchu Měsíce asi dva kilometry, takže šlápoty astronautů, ani americkou vlajku v zorném poli nespatříte. Nicméně přesto se můžete pokochat atraktivním pohledem do okuláru a v případě příznivého osvětlení měsíčního povrchu Sluncem spatřit například měsíční hory, které měli možnost vidět na vlastní oči i astronauté stojící přímo na povrchu Měsíce.

Naše hvězdárna má otevřeno o prázdninách každé pondělí, čtvrtek a pátek. I když se Měsíc bude nacházet jen nízko nad obzorem, nastávají nejbližší příznivé podmínky pro pozorování míst přistání jednotlivých měsíčních misí Apollo v následujících termínech:

 

Pátek 1. srpna ve 21:00 hodin:

Apollo 11 – Moře klidu, první lidé na Měsíci

Apollo 17 – Výprava do údolí Taurus - Littrow, zatím poslední lidé na Měsíci

Apollo 11, Apollo 17

 

Pondělí 4. srpna ve 21:30 hodin:

Apollo 15 – Výprava do Hadleyovy brázdy

Apollo 16 – Přistání v oblasti měsíční pevniny, hustě poseté velkými krátery

Apollo 15, Apollo 16

  

Čtvrtek 7. srpna ve 21:30 hodin:

Apollo 12 – Hledání sondy Surveyor 3 na pomezí Moře poznání a Moře ostrovů

Apollo 14 – Bloudění mezi balvany v okolí kráteru Fra Mauro

Apollo 12, Apollo 14

Logo Apollo

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/prazdninove-pozorovani-mesice
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému