Hlavní stránka > Archiv článků > Prázdniny skončily, odborná práce začíná…

Prázdniny skončily, odborná práce začíná…

Pozorování proměnných hvězd mělo na prostějovské hvězdárně dlouholetou tradici. V minulosti se zde určovaly časy minim proměnných hvězd metodou vizuálního odhadování jasností proměnných hvězd vůči okolním srovnávacím hvězdám. Na prostějovské hvězdárně byl pro tento typ pozorování dokonce k dispozici dalekohled, který díky důmyslné optické lavici dokázal vytvořit přímo v zorném poli umělou hvězdu, na které mohli pozorovatelé trénovat! V současnosti je však již odhadování jasností hvězd pouze pomocí vycvičeného zraku překonáno mnohem přesnější, objektivní metodou využívající CCD kameru vybavenou speciálními filtry. Již několik měsíců, ve spolupráci s externími odborníky, připravujeme náš hlavní dalekohled D400 právě pro tento typ pozorování. Rádi bychom jim tímto poděkovali za jejich podporu a úsilí, díky kterému bylo možné uskutečnit tato historicky první měření dalekohledem D400 v Prostějově.  Cílem je, aby šlo tento dalekohled plně ovládat a pořizovat data na dálku přes internet a samotný pozorovatel aby nemusel být na hvězdárně vůbec osobně přítomný. Službu konající pracovník na hvězdárně pouze připojí CCD kameru k dalekohledu a otevře střechu pozorovatelny. Koncem srpna se nám podařilo tohoto stavu prakticky dosáhnout. Zbývá ještě dokončit několik úprav, například dálkově ovládaný generální stop dalekohledu, nebo pořídit webkameru sledující noční oblačnost. Ale to hlavní již funguje. A tak nyní můžeme předvést i první křivky naší testovací proměnné hvězdy OO Aql.

 

D400 + SBIG

Dalekohled D400 (Newton 400mm/1715mm) osazený kamerou SBIG ST-402ME.

 

Činka přes D400

První světlo získané pomocí CCD kamery přes dalekohled D400. Nejprve bylo potřeba provést menší mechanickou úpravu automatického okulárového výtahu, ale nakonec se nám obraz podařilo zaostřit. Na tomto prvním historickém snímku je zachycena planetární mlhovina M27 (Činka). Expozice 10 sekund, snímek není nijak upravován.

 

PRTSCR D400

Ovládací program pro pořizování dat přes dalekohled D400. Proměnná hvězda OO Aql je nejjasnější hvězda v zorném poli kamery.

 

Křivky OO Aql

Výsledné světelné křivky proměnné hvězdy OO Aql z průběhu jednoho týdne. (pro větší rozlišení klikněte na snímek)

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/prazdniny-skoncily-odborna-prace-zacina
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému