Hlavní stránka > Archiv článků > Přednáška ing. Vratislava Šáleného, konstruktéra meziplanetární sondy

Přednáška ing. Vratislava Šáleného, konstruktéra meziplanetární sondy

Banner -

Nestává se příliš často, aby naši hvězdárnu navštívil člověk, který se podílí na konstrukci meziplanetární sondy a současně aby jeho mateřským jazykem byla čeština. Takovouto vzácnou příležitost jsme měli v polovině června, kdy k nám zavítal ing. Vratislav Šálený, letecký konstruktér a spolumajitel technologické firmy Sobriety s.r.o., která sídlí v Kuřimi u Brna. Hlavním těžištěm činnosti této společnosti jsou především strojírenské aplikace pro automobilový průmysl, avšak v několika posledních letech věnuje svoji pozornost také technologiím kosmického výzkumu. Zabývá se například navrhováním tzv. habitatů, čili speciálních „obydlí“ chránících člověka před různými nepříznivými vlivy okolí (např. měsíční základna, nebo pozemské „nafukovací domy“ jako nouzové útočiště pro lidi zasažené přírodní katastrofou). Firma Sobriety získala také zakázku od Evropské kosmické agentury (ESA) na konstrukci přistávacího podvozku sondy Phootprint, která by měla v roce 2024 odstartovat ze Země k marsovskému měsíci Phobos, zde odebrat vzorek povrchového regolitu a s tímto nákladem se vrátit zpět na Zemi. Ing. Šálený nám popsal měsíc Phobos, plánovaný průběh této ambiciózní mise, detaily kosmické sondy, zejména konstrukční řešení jejího přistávacího zařízení, i různé další zajímavosti ze zákulisí projektu samotného i činnosti ESA. V životě každého z nás rozhodují mnohokrát o zásadních věcech náhody a nejinak tomu bylo i se získáním této zakázky od ESA pro firmu Sobriety. Ukázalo se, že štěstí přeje připraveným. Do týmu Sobriety se totiž podařilo získat ruského specialistu, dr. Zacharova, který má největší zkušenosti s povrchem Phobosu na světě. Již před několika desítkami let řešil totiž podobné problémy s povrchem a mikrogravitací na tomto měsíci Marsu, tenkrát však pro sovětskou sondu Phobos Grunt. Po přednášce následovala dlouhá a velice zajímavá diskuse, během které jsme se také dozvěděli pro mnohé překvapivou informaci, že totiž jedním z hlavních hráčů na poli kosmických technologií v Evropě je dnes Lucembursko. Tato země, malá rozlohou, ale veliká duševním vlastnictvím totiž v současnosti provozuje většinu telekomunikačních družic a do budoucna se možná stane rovněž velmocí v oblasti těžby surovin z asteroidů! Již se řeší právní aspekty této činnosti. Zdá se to šílené? Možná. Ale pokud se v budoucnosti rozvinou obydlené základny ve vesmíru, kosmický turismus a další pokročilé technologie, je těžba z asteroidů v prostředí mikrogravitace zřejmě ekonomicky mnohem výhodnější, než dopravovat do vesmíru suroviny ze Země.

 

Přednáška

Velice zajímavá přednáška ing. Vratislava Šáleného se zaslouženě těšila velkému zájmu.

 

Ing. Vratislav Šálený

Po ukončení přednášky se ing. Vratislav Šálený toulal po Jupiteru a Saturnu. Až k nim jednou ESA vypraví sondu, možná se pro přistání na jejich měsících využijí nápady ing. Šáleného a heritage" firmy Sobriety.

 

Phobos

Velký kráter na měsíci Phobos, pravděpodobný cíl pro přistání evropské sondy Phootprint.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/prednaska-ing-vratislava-saleneho-konstruktera-mez
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému