Zajímavé postřehy, nečekané souvislosti, informace ze zákulisí, osobní zkušenosti a navíc ohromnou výřečnost a schopnost zaujmout posluchače. A když k tomu ještě přidáte skvělé téma o jednom z nejúžasnějších projektů současnosti – SpaceX amerického miliardáře, snílka a vizionáře Elona Muska, dostanete strhující přednášku, kterou vyslechnete jedním dechem. Tentokrát na naší hvězdárně navíc nevystoupil jen ing. Tomáš Přibyl samotný, ale hned dva Přibylové. K Tomášovi Přibylovi se totiž ještě přidal jeho syn Michal a společně vykouzlili perfektní představení.
SpaceX je společnost, která dnes postupuje mílovými kroky vpřed. Její historie začala asi před deseti roky a její začátky nebyly vůbec snadné. Nescházelo mnoho a Elon Musk, který stál u jejího zrodu, by celý projekt zastavil a všechny zaměstnance propustil. Vše záviselo na jediném startu rakety. Nakonec však firmě SpaceX štěstí přálo, výpovědi zůstaly v šuplíku a do vesmíru se létá. Nosné rakety Falcon 1 nahradily výkonnější Falcon 5 a následně Falcon 9. Číslo odpovídá počtu motorů prvního stupně. Současné Falcony již dokáží vynést družice na geostacionární dráhu, nebo zásobovat ISS a přitom se celé vrátit zpět na Zemi. Tím, že je lze opakovaně používat, klesá sice poněkud jejich nosnost, ale současně též velice výrazně cena za vynášení nákladu. A tak se Elonu Muskovi podařilo něco, o co v minulosti usilovala samotná NASA prostřednictvím raketoplánu, ale co se jí z různých důvodů vlastně nikdy nepodařilo. V současné době pracuje firma SpaceX na kabině pro lidskou posádku a na vývoji rakety Falcon Heavy. Elon Musk již také představil svoji vizi letu lidské posádky na Mars a vybudování základny na jeho povrchu. Koncepce využívá opakovaně využitelné obří tankovací rakety a kosmickou loď pro přibližně 100 astronautů! Přistávací modul bude těžší, než všechny dosavadní úspěšné i neúspěšné sondy na Mars dohromady. Je takovýto projekt vůbec reálný? Samotný Elon Musk je velký optimista a tvrdí, že se bude realizovat již během několika příštích let. Ale i kdybychom vynásobili tuto dobu Muskovým koeficientem dva, nebo tři, pořád je to doba znamenající, že se pravděpodobně naše generace přistání pozemšťanů na Marsu dožije. A Elon Musk se nechal slyšet, že by sám chtěl zemřít na Marsu! SpaceX je možná v současné době největším kosmickým dobrodružstvím lidstva. Anebo že by byl místo Elona Muska nakonec v bitvě o Mars úspěšnější šéf Amazonu Jeff Bezos, s několikanásobně většími finančními zdroji, než má samotná NASA a který v roce 2000 založil firmu Blue Origin? Nechme se překvapit, co SpaceX a Blue Origin v blízké budoucnosti přichystají, nebo s čím přijde samotná NASA pod novou administrativou prezidenta Trumpa. Mars je možná nadosah...
Přednáškový sál se zaplnil rezervacemi, včetně dodatečných sedaček.
Jak bývá v případě přednášek Tomáše Přibyla zvykem, množství návštěvníků vysoce překročilo nominální počet míst v přednáškovém sále.
Tomáš Přibyl ukazuje, jak veliká by byla raketa Falcon 9 v porovnání s naší hvězdárnou.
Michal Přibyl nám popsal pozemek v nejjižnějším cípu Texasu, kde vyrůstá budoucí kosmodrom firmy SpaceX.
Oba přednášející - Tomáš a Michal Přibylové. Na další přednášku ing. Tomáše Přibyla se můžeme těšit zase v příštím roce.