Hlavní stránka > Archiv článků > Příběh firmy SpaceX

Příběh firmy SpaceX

Banner -

Zajímavé postřehy, nečekané souvislosti, informace ze zákulisí, osobní zkušenosti a navíc ohromnou výřečnost a schopnost zaujmout posluchače. A když k tomu ještě přidáte skvělé téma o jednom z nejúžasnějších projektů současnosti – SpaceX  amerického miliardáře, snílka a vizionáře Elona Muska, dostanete strhující přednášku, kterou vyslechnete jedním dechem. Tentokrát na naší hvězdárně navíc nevystoupil jen ing. Tomáš Přibyl samotný, ale hned dva Přibylové. K Tomášovi Přibylovi se totiž ještě přidal jeho syn Michal a společně vykouzlili perfektní představení.

SpaceX je společnost, která dnes postupuje mílovými kroky vpřed. Její historie začala asi před deseti roky a její začátky nebyly vůbec snadné. Nescházelo mnoho a Elon Musk, který stál u jejího zrodu, by celý projekt zastavil a všechny zaměstnance propustil. Vše záviselo na jediném startu rakety. Nakonec však firmě SpaceX  štěstí přálo, výpovědi zůstaly v šuplíku a do vesmíru se létá. Nosné rakety Falcon 1 nahradily výkonnější Falcon 5 a následně Falcon 9. Číslo odpovídá počtu motorů prvního stupně. Současné Falcony již dokáží vynést družice na geostacionární dráhu, nebo zásobovat ISS a přitom se celé vrátit zpět na Zemi. Tím, že je lze opakovaně používat, klesá sice poněkud jejich nosnost, ale současně též velice výrazně cena za vynášení nákladu. A tak se Elonu Muskovi podařilo něco, o co v minulosti usilovala samotná NASA prostřednictvím raketoplánu, ale co se jí z různých důvodů vlastně nikdy nepodařilo. V současné době pracuje firma SpaceX na kabině pro lidskou posádku a na vývoji rakety Falcon Heavy. Elon Musk již také představil svoji vizi letu lidské posádky na Mars a vybudování základny na jeho povrchu. Koncepce využívá opakovaně využitelné obří tankovací rakety a kosmickou loď pro přibližně 100 astronautů! Přistávací modul bude těžší, než všechny dosavadní úspěšné i neúspěšné sondy na Mars dohromady. Je takovýto projekt vůbec reálný? Samotný Elon Musk je velký optimista a tvrdí, že se bude realizovat již během několika příštích let. Ale i kdybychom vynásobili tuto dobu Muskovým koeficientem dva, nebo tři, pořád je to doba znamenající, že se pravděpodobně naše generace přistání pozemšťanů na Marsu dožije. A Elon Musk se nechal slyšet, že by sám chtěl zemřít na Marsu! SpaceX je možná v současné době největším kosmickým dobrodružstvím lidstva. Anebo že by  byl místo Elona Muska nakonec  v bitvě o Mars úspěšnější šéf Amazonu Jeff Bezos, s několikanásobně většími finančními zdroji, než má samotná NASA a který v roce 2000 založil firmu Blue Origin? Nechme se překvapit, co SpaceX a Blue Origin v blízké budoucnosti přichystají, nebo s čím přijde samotná NASA pod novou administrativou prezidenta Trumpa. Mars je možná nadosah...

Rezervačky

Přednáškový sál se zaplnil rezervacemi, včetně dodatečných sedaček.

 

Přednáška

Jak bývá v případě přednášek Tomáše Přibyla zvykem, množství návštěvníků vysoce překročilo nominální počet míst v přednáškovém sále.

 

Tomáš Přibyl

Tomáš Přibyl ukazuje, jak veliká by byla raketa Falcon 9 v porovnání s naší hvězdárnou.

 

Michal Přibyl

Michal Přibyl nám popsal pozemek v nejjižnějším cípu Texasu, kde vyrůstá budoucí kosmodrom firmy SpaceX.

 

Tomáš a Michal Přibylové

Oba přednášející - Tomáš a Michal Přibylové. Na další přednášku ing. Tomáše Přibyla se můžeme těšit zase v příštím roce.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/pribeh-firmy-spacex
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému