Hlavní stránka > Archiv článků > Z dílny astronomického klubu Gemini II - První světlo

Z dílny astronomického klubu Gemini II - První světlo

Když optickou soustavou dalekohledu projde první světlo, bývá to zpravidla veliká sláva. Nejznámější výjimku tvoří oko za 1,5 miliardy dolarů - Hubbleův vesmírný dalekohled, jehož první snímky ukázaly optickou vadu hlavního zrcadla. Nicméně od doby první servisní mise raketoplánu, kdy byl dalekohled opatřen korekční optikou, je jeho obraz perfektní. Tento příklad však vědčí o skutečnosti, že astronom si nemůže být nikdy zcela jistý kvalitou svého nového dalekohledu. Až do chvíle než se do něj podívá a nechá jím projít světlo ze vzdálených hvězd…

Člen našeho klubu Gemini II Martin Tylšar si pořídil nový dalekohled typu Newton, SKY-WATCHER 200/1000mm na německé paralaktické montáži HEQ-5 PRO SYNSCAN. A přestože celá sestava není ještě zcela kompletní a dle našich představ, podařilo se nám v pondělí 12. května 2014 připojit k dalekohledu digitální zrcadlovku Canon 450D a nechat na čip dopadnout první světlo.

 

čočkovitý oblak nad Prostějovem

V podvečer ozdobil severní horizont krásný čočkovitý oblak. Roztrhané okraje oblačnosti slibovaly zlepšování počasí.

 

první světlo - Měsíc

Historicky první fotografie novým dalekohledem – Měsíc dva dny před úplňkem.

 

Merkur

Planeta Merkur vyfotografovaná projekční metodou. Planeta se nacházela asi jen 5° nad obzorem. Dobře je patrný barevný rozklad světla v atmosféře naší planety. 

 

Procyon

Snímek jasné hvězdy Procyon. Nápadné paprsky hvězdy vznikají difrakcí na nosiči sekundárního zrcátka. 

 

M44 – Jesličky

Otevřená hvězdokupa M44 – Jesličky. Pro porovnání přikládáme snímek z 24. 3. 1990, který na naší hvězdárně pořídil P. Kolář, člen tehdejšího astronomického klubu Gemini. Podaří se vám na obou snímcích identifikovat některé hvězdy? 

 

M51 – Vírová galaxie, expozice 30 sekund

M51 – Vírová galaxie, expozice 30 sekund. 

 

M51 – Vírová galaxie, expozice 1 minuta

M51 – Vírová galaxie, expozice 1 minuta.

 

Výsledek pozorování je následující: Dalekohled SKY-WATCHER 200/1000mm poskytuje dobrý obraz, i když pozorovací podmínky nebyly zrovna ideální. Problémem použité sestavy se ukázala být vinětace. Montáž HEQ-5 PRO je odpovídající a dostatečně robustní. Je důležité mít přístroj pečlivě vyvážený.

Do budoucna budeme muset řešit problém s přesným ustavením dalekohledu a vedením dalekohledu za hvězdami. Ukázalo se totiž, že vestavěný polární hledáček montáže prakticky nelze k ustavení montáže využít. Vzhledem k tomu, že dalekohled nebyl pointován, byla použita maximální délka expozice 30 sekund. Při delší expozici se již výrazně projevoval posun hvězd v zorném poli. Problematická byla též podlaha kopule, na které byl dalekohled postaven a která není dostatečně pevná.

Jsme teprve na začátku cesty. Z hlediska uživatele je důležité se s dalekohledem tak říkajíc sžít, podobně jako když si pořídíte nové auto. Věřím, že časem se nám podaří některá slabá místa odstranit a pořídit pěkné snímky i slabých astronomických objektů.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/prvni-svetlo
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému