V červnu byly provedeny 2 zákresy Slunce. Nejvyšší relativní číslo 52 bylo 20. června a to díky třem skupinám skvrn.
Dne 19. června byl na prostějovské hvězdárně pořízen tento snímek sluneční chromosféry. Přestože se Slunce obecně nachází v minimu své aktivity, chromosféra zůstává trvale velice zajímavá. Vlevo a vpravo nahoře, na okraji slunečního kotouče, můžete spatřit hrbolky červených protuberancí a uvnitř slunečního disku jsou patrná světlá místa aktivních oblastí, ve kterých se mohou vyskytovat rovněž skvrny, dobře viditelné zejména ve fotosféře (viz obrázek níže). Tmavé flíčky uvnitř slunečního kotouče jsou tzv. filamenty, čili jinými slovy protuberance, na které se díváme shora. Pokud navštívíte prostějovskou hvězdárnu, zjistíte, že očima jsou všechny tyto útvary krásně a ostře viditelné, mnohem lépe než na tomto snímku. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)
Pouze o jeden den později, 20. června, byl pořízen tento neobyčejně zajímavý obraz Slunce, který vznikl jako kompozice dvou snímků, ve viditelném světle a na vlnové délce 171A. Obraz vytvořil na základě dat se satelitu SDO spolupracovník prostějovské hvězdárny Stanislav Chlup. V porovnání s předchozím snímkem je patrné, jak se díky rotaci Slunce, během jednoho dne, posunuly povrchové útvary z leva do prava. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)
Časosběrná videa od Stanislava Chlupa, zobrazující celou červnovou otočku Slunce, na vlnových délkách 304A a 171A, si můžete prohlédnout na následujících odkazech: