V lednu byly na prostějovské hvězdárně pořízeny celkem 4 zákresy sluneční fotosféry. Slunce se stále nachází v hlubokém minimu své aktivity. Na jedné kresbě bylo Slunce dokonce zcela beze skvrn. Maximální relativní číslo 16 (jedna skupina se šesti skvrnami) bylo zaznamenáno 2. ledna.
Přestože je sluneční vrstva fotosféra v tomto období stále jen s minimem skvrn, trvale atraktivní zůstává v dalekohledu naší hvězdárny vrstva zvaná chromosféra, vznášející se nad fotosférou. Zde bývají velmi často k vidění protuberance, struktury na okraji slunečního disku, modelované složitým magnetickým polem Slunce. V levé polovině obrázku je zobrazena část Slunce, jak ji 18. ledna v 15:30 SEČ zachytil satelit SDO na vlnové délce 304A, pravý snímek ukazuje stejnou oblast zachycenou v tentýž okamžik protuberančním dalekohledem prostějovské hvězdárny. Modrá tečka představuje relativní velikost naší planety Země.
Projekční dalekohled, pro zobrazování v tomto období docela fádní sluneční fotosféry, se v nočních hodinách 18. ledna skvěle hodil i k zobrazení prakticky úplňkového Měsíce. Sklon dalekohledu napovídá, že v zimních měsících se v nočních hodinách nachází úplňkový Měsíc velmi vysoko nad obzorem. Projekční metodu lze k zobrazení našeho souputníka snadno použít. Na žádné jiné planetě ve Sluneční soustavě byste nenašli tak jasný měsíc jako je náš Měsíc na naší pozemské obloze.
Na tomto snímku je, podle vnějšího kruhu používaného pro zákres Slunce, krásně patrné, že úhlová velikost Měsíce se na obloze prakticky neliší od úhlové velikosti Slunce. Měsíc je asi 400x menší, avšak současně je asi 400x blíž než Slunce. Tato veskrze náhodná shoda je důvodem, proč máme zde na Zeměkouli nejkrásnější zatmění Slunce ze všech planet Sluneční soustavy.
29. ledna se nad západním obzorem Slunce rozvinula překrásná erupce. Tuto časosběrnou animaci zobrazující Slunce na vlnové délce 304A sestavil na základě dat ze satelitu SDO spolupracovník prostějovské hvězdárny Stanislav Chlup.
Na základě dat ze satelitu SDO vytvořil Stanislav Chlup rovněž časosběrná videa ukazující celou lednovou sluneční otočku na vlnových délkách 171A a 304A: