Hlavní stránka > Archiv článků > „Slzy svatého Vařince“ zachycené fotoaparátem Jakuba Koláře

„Slzy svatého Vařince“ zachycené fotoaparátem Jakuba Koláře

Také letos prošla naše planeta houfem kosmických částeček, které na své dráze zanechala kometa Swift-Tuttle. A právě v letošním roce byla na nás příroda velmi vlídná a umožnila nám, pozemšťanům, sledovat tento nebeský úkaz bez rušivého svitu Měsíce. Bylo jen na nás, zda obětujeme několik hodin spánku a probdíme druhou polovinu noci, abychom se mohli pokochat prchavou krásou záblesku „padající hvězdy“ a něco hezkého si při tom přát. Pro pozorování Perseid bylo rovněž výhodné odcestovat z přesvětleného prostředí měst do míst s temnější oblohou a samozřejmě mít také trochu toho štěstí na počasí.

Spolupracovník naší hvězdárny a nadšený astrofotograf Jakub Kolář vůli pozorovat i štěstí měl a tak se mu podařilo svým fotoaparátem zachytit několik hezkých úlovků Perseid. Pozorování provedl z Ohrozimi v noci z 11. 8. na 12. 8. 2016, k fotografování použil zrcadlovku Canon EOS 600D s objektivem 18-135mm nastaveným na 18mm, upevněnou na fotostativu. Velmi tímto Kubovi děkujeme za poskytnutí fotografií a při pohledu na jeho meteory mu přejeme hodně štěstí při dalších nočních lovech beze zbraní.

 

Jakub Kolář - Perseida v Žirafě

Pointované hvězdné pole a jasná Perseida v souhvězdí Žirafy. Zajímavá je barevnost tohoto meteoru, který na začátku své dráhy svítil zelenkavým světlem a postupně červenal. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Jakub Kolář - Polárka

Okolí hvězdy Polárky s velkým množstvím stop zachycených kosmických těles (minimálně sedm). Ne všechno jsou Perseidy, nicméně tato fotografie dobře ukazuje, že někdy stačí jen několik minut sledovat oblohu a spatříte na ní spoustu zajímavých věcí. Perseidou je určitě jasná stopa ve spodní části fotografie a zjasnění v pravém dolním rohu obrazu je způsobeno světelným znečištěním z Lešan a Kostelce na Hané. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Jakub Kolář - startrails

Překrásné stopy hvězd, tzv. „startrails“ zachycené během delšího časového intervalu. Různé barvy stop jednotlivých hvězd jsou dané jejich rozdílnou povrchovou teplotou. Při bližším pohledu jsou na fotografii patrné i 3 meteory. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Fotografování Perseid 2016

Fotografování Perseid 2016.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/slzy-svateho-varince-zachycene-fotoaparatem-jakub
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému