Hlavní stránka > Archiv článků > Slzy svatého Vavřince a ohlédnutí za ukousnutým Měsícem

Slzy svatého Vavřince a ohlédnutí za ukousnutým Měsícem

Když se v těchto dnech podíváte v noci do nebe, máte velikou šanci, že spatříte padající hvězdu. Jedná se s největší pravděpodobností o odrobinku z komety Swift-Tuttle, velikosti řádově centimetru, která rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu vlétá do atmosféry naší Země a ve výšce okolo 100 km na krátko rozsvítí okolní vzduch. Astronomové takovému jevu říkají meteor. A protože se zpětně protažené trajektorie všech meteorů zdánlivě protínají v souhvězdí Persea, nazývá se tento letní meteorický roj Perseidy. Maximum nastává 12. srpna, avšak pozorovat Perseidy můžete minimálně týden před a po tomto datu. Když budete mít štěstí, můžete spatřit až několik desítek meteorů za hodinu. Maximální letošní frekvence se předpovídá asi na 100 meteorů za hodinu, avšak tento údaj platí pro celou oblohu a jednotlivému člověku určitě nepodaří svým zrakem obsáhnout celé nebe najednou. Do hry navíc vstupuje Měsíc, který svítí ve druhé polovině noci, tedy v době, kdy je radiant vysoko nad obzorem a kdy by mělo být možné pozorovat meteorů nejvíc. Proto je letos lepší začít pozorovat již z večera, kdy je sice radiant ještě poněkud níž nad obzorem, kdy je však ještě bezměsíčná obloha temnější. K pozorování si vyberte místo pokud možno co nejdál od zdrojů světelného znečištění.

Perseidy 2017

Mapka ukazuje polohu radiantu nad severovýchodním obzorem ve 21:30 hodin, tedy v době, kdy na prostějovské hvězdárně v pondělí, ve čtvrtek a v pátek začínají večerní astronomická pozorování.

 

 ------

 

V pondělí 7. srpna 2017 nastalo při východu Měsíce ve večerních hodinách částečné zatmění Měsíce. Vzhledem k tomu, že se celý úkaz odehrával nízko nad východním obzorem, bylo těžké jej z prostějovské hvězdárny pozorovat. Východní obzor je totiž cloněn stromy. Nicméně několik snímků se z Kolářových sadů přece jen povedlo zachytit, a tak můžeme konstatovat, že i tento úkaz byl z Prostějova úspěšně odloven. Následující snímky pořídil Karel Trutnovský.

 

Zatmění přes stromy

Zatmění Měsíce bylo pozorovatelné z prostor prostějovské hvězdárny jen těžko.

 

Srpnové zatmění Měsíce

Z některých míst v Kolářových sadech bylo možné spatřit zatmění lépe.

 

Hvězdárna za úplňku

Prostějovská hvězdárna za úplňku nejúplňkovatějšího.

 

"Ukousnutý Měsíc" zaznamenal svým dalekohledem též astrofotograf a spolupracovník prostějovské hvězdárny Stanislav Chlup. Jeho pozorování můžete si můžete prohlédnout na internetové adrese: https://youtu.be/6DCIi9EClkQ .

 

Na další měsíční zatmění si počkáme přibližně rok. V noci z 27. na 28. července 2018 nastane úplné zatmění, které budeme moci pozorovat prakticky v celém jeho průběhu. Úplná fáze zatmění bude trvat 1 hodinu 44 minut a Měsíc jen těsně mine střed zemského stínu. Máme se věru nač těšit a když se vám v následujících dnech podaří spatřit nějakou tu Perseidu, nezapomeňte si přát napřesrok hezké počasí!

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/slzy-svateho-vavrince-a-ohlednuti-za-ukousnutym-me
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému