Na mnoha místech naší republiky bohužel nebylo v noci z 10. na 11. února 2017 dobré počasí. Mnoho pozorovatelů proto vyhlíželo zatmělý Měsíc marně. Nicméně v Prostějově byla oblačnost jen poměrně řídká a úplňkový Měsíc ji po většinu času snadno prosvítil. Martin Tylšar trávil noc na prostějovské hvězdárně a podařilo se mu pořídit tuto hezkou fotografii polostínového zatmění Měsíce.
Fotografie byla pořízena v maximální fázi zatmění 11. února 2017 v 1:44 SEČ. Výrazný kráter, bohatě ověnčený světlými paprsky ve spodní části měsíčního disku, se nazývá Tycho a má průměr 85 km. Díky libraci je možné také dobře pozorovat tmavé skvrny těsně u pravého okraje Měsíce. Východně od oválného Mare Crisium (Moře nepokojů) se nachází Mare Marginis (Okrajové moře), pod ním Mare Smythii (Smythovo moře) a vpravo dole, asi na čtvrté hodině, Mare Australe (Jižní moře). Tyto měsíční povrchové útvary lze ze Země vidět pouze občas, povětšinou se totiž nachází na odvrácené straně Měsíce. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)
Martin Tylšar na prostějovské hvězdárně navíc uvítal i několik návštěvníků. Jeden z nich, Karel Hoger, zde zachytil svým fotoaparátem celý průběh měsíčního zatmění. Tento hodinový záznam můžete shlédnout na následujících adresách:
https://www.youtube.com/watch?v=VglD8mv8ui0 ; https://www.youtube.com/watch?v=MVHCnBi0MJ8&t=393s .