Hlavní stránka > Archiv článků > Starty vodních raket a přednáška Jiřího Grygara

Starty vodních raket a přednáška Jiřího Grygara

12. dubna je to právě 55 let, kdy první člověk, Jurij Alexejevič Gagarin, vzlétl do vesmíru. Byla to tehdy naprosto výjimečná událost a obrovská sláva a naše prostějovská hvězdárna se onoho dubnového dne v roce 1961 také dočkala svých prvních návštěvníků, přestože její stavba ještě nebyla úplně dokončená. 

Duben 1961

Jurij Gagarin a první návštěvníci hvězdárny v dubnu 1961.

 

Rádi bychom Vás pozvali na dvě akce, které u příležitosti tohoto kulatého výročí pořádáme:

 

1. Vypouštění vodních raket od hvězdárny

V úterý 12. dubna od 15:00 hodin, přesně v den výročí letu Jurije Gagarina, si zájemci na naší hvězdárně postaví vlastní raketu za zasvěceného dohledu zkušených prostějovských raketových konstruktérů (vyrobíte si stabilizátory, aerodynamický vrchlík apod.), přičemž se dozvíte spoustu zajímavých informací o raketách, jejich principu i konstrukci. Po té bude následovat společné odpalování vašich raket na „kosmodromu“ na severní straně hvězdárny. Předpokládaný dostup je asi až 100 metrů!

Vodní rakety

Video z dřívějších startů vodních raket vyrobených prostějovskými nadšenci viz. https://www.youtube.com/watch?v=ryi2yUdf6ng&ebc=ANyPxKraYH2NuIEmnHcGXrgNJ1JK57Kxe2xzlebtxq8WJ88nGlGXrnkGCMYGlX6VcEh5wBsCvd_goEV--oDpsndXqHS-rngt5A .

Účast na akci je zdarma.

 

2. Přednáška RNDr. Jiřího Grygara, CSc.

Pro nemoc musíme bohužel odvolat přednášku Ing. Marcela Grüna „Legenda Jurij Gagarin“. Z celého srdce přejeme Ing. Grünovi, aby se uzdravil, a věříme, že ho budeme moci na naší hvězdárně v budoucnu opět uvítat.

Jsme však velice rádi, že naše pozvání přijal astrofyzik a vynikající popularizátor RNDr. Jiří Grygar, CSc. Jeho přednáška nese název „Knihy a hvězdy“ a koná se v přednáškovém sále hvězdárny ve čtvrtek 14. dubna, ale pozor, z organizačních důvodů již v netradičních 16:00 hodin!!! Jiří Grygar nám bude povídat, která kniha způsobila, že se už v osmi letech po jejím přečtení rozhodl stát hvězdářem, nebo která česká kniha se dostala jako jediná na palubě kosmické lodi do vesmíru a 197 krát obletěla Zemi. Přiblížení zajímavých knížek, ale i osudů jejich autorů, z nichž Jiří Grygar mnohé osobně znal nebo doposud zná, bude podáno se šarmem a noblesou jemu vlastní.

Jste srdečně zváni!

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat na emailové adrese hvezdarna@hvezdarnapv.cz .

 

Jiří Grygar

RNDr. Jiří Grygar, CSc. – Knihy a hvězdy.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/starty-vodnich-raket-a-prednaska-jiriho-grygara
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému