Hlavní stránka > Archiv článků > Ta jasná "hvězda" na nebi je Mezinárodní vesmírná stanice...

Ta jasná "hvězda" na nebi je Mezinárodní vesmírná stanice...

Mezinárodní vesmírná stanice (International Space Station - ISS) je v současnosti jediná trvale obydlená stanice na oběžné dráze Země. Její první modul byl vynesený do kosmu v roce 1988 a od roku 2000 je trvale obydlena. Dnes má ISS úctyhodné rozměry 108,4 x 74 metrů a jedná se o suverénně nejdražší objekt, který kdy lidstvo zkonstruovalo. Pohybuje se ve výšce asi 400 km a Zemi oběhne jednou za přibližně 92 minut. Pokud byste chtěli tento vesmírný ostrov, řítící se vesmírem s většinou šestičlennou posádkou na palubě, spatřit na vlastní oči, máte nyní možnost. Sklon oběžné dráhy ISS k rovníku je totiž 51,6° a tím pádem nastává občas období, kdy je možné ji z našich zeměpisných šířek pozorovat na večerní obloze jako neobyčejně jasnou „hvězdu“ ženoucí se napříč oblohou ze západu na východ. Na rozdíl od letadel nebliká, takže se s nimi nedá zaměnit. Celý přelet trvá jen několik minut a v dalekohledu je ve větším zvětšení patrný dokonce i její tvar. Je také zajímavé sledovat, jak ISS z plného lesku náhle a rychle pohasne při vletu do zemského stínu a jak tedy rychlé jsou na ISS stmívání.

Na internetové adrese http://www.heavens-above.com/ je možné vložit zeměpisné souřadnice vašeho pozorovacího stanoviště a kliknout na odkaz „Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)“. Program vám vygeneruje tabulku, ze které je patrné v kolik hodin a v jaké části oblohy ISS poletí a jak bude jasná (čím nižší číslo, tím jasnější). Pokud je tabulka prázdná, pak stanice v nejbližších dnech nad ČR nepoletí. Pro následující dny vypadá předpověď následovně (čas je uvedený v SELČ):

Přelety ISS srpen 2015

 

A jak vypadá přelet ISS doopravdy?

Následující snímky pořídili naši spolupracovníci Martin Tylšar a Jakub Kolář večer 6. srpna 2015 ze střechy naší hvězdárny:

ISS - Martin Tylšar

Snímek Martina Tylšara ukazuje ISS (jasná plná čára) a stopu letadla (přerušovaná barevná stopa v levé části). Snímek byl pořízen fotoaparátem Canon 40D modifikovaným pro astrofotografii. (pro větší zvětšení klikněte na snímek)

 

ISS - Jakub Kolář

Na snímku Jakuba Koláře je vidět ISS (jasná plná čára) společně s Velkou galaxií v Andromedě (mlhavý obláček pod pravým koncem stopy ISS). Snímek byl pořízen standardním fotoaparátem Canon 450D. (pro větší zvětšení klikněte na snímek)

 

 

Přejeme vám hodně zážitků při pozorování letního hvězdnatého nebe a nezapomeňte, že ve čtvrtek 13. srpna nastává letos také maximum meteorického roje Perseid. Meteory náležící k tomuto roji však můžete spatřit i několik týdnů před i po tomto datu. Avšak na rozdíl od ISS, kterou lze v těchto dnech spatřit pouze z večera, máte u Perseid mnohem větší naději ve druhé polovině noci.

 

Perseida 2015

Prostějovská první letošní zaznamenaná Perseida (stopa v levé části snímku), jak ji v noci z 6. na 7. srpna 2015 zachytil Martin Tylšar. (pro větší zvětšení klikněte na snímek)

 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/ta-jasna-hvezda-na-nebi-je-mezinarodni-vesmirna-st
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému