Hlavní stránka > Archiv článků > Úplněk nejúplňkovatější a zákryt Neptuna Měsícem

Úplněk nejúplňkovatější a zákryt Neptuna Měsícem

V pátek 16. září 2016 proběhlo na večerní obloze polostínové zatmění Měsíce. Tento typ úkazu není na obloze příliš nápadný, nicméně trénované oko si jej všimne. Našemu spolupracovníkovi, Stanislavu Chlupovi se podařilo získat následující snímek. Severní část měsíčního kotouče se během zatmění jevila mírně potemnělá a jakoby "zakouřená". Kdybychom v tuto chvíli stáli ve skafandru nedaleko severního pólu Měsíce, mohli bychom na měsíční obloze pozorovat naši planetu Zemi, jak téměř zakrývá Slunce, ze kterého zůstává viditelný jen docela úzký srpek. V září se navíc Měsíc dostává do tzv. perigea (je nejblíže Zemi - 361 896 km) jen dva dny po úplňku a proto se tento zářijový "sklizňový" uplněk na obloze jevil Měsíc o něco větší a po výstupu z polostínu i zářivější než obvykle. Před půlnocí se začala nad Prostějov nasouvat studená fronta, která znamenala konec série velmi horkých a suchých dnů první poloviny září a jejíž irizovaná oblačnost vykouzlila kolem Měsíce krásný barevný kruh. Snímek irizovaných oblaků pořídil Karel Trutnovský.

Polostínové zatmění Měsíce

Irizace oblaků Měsícem

 

Pouze o jeden den dříve, ve čtvrtek 15. září 2016, byl předpovězen zákryt planety Neptun Měsícem. Planeta Neptun se nachází ve třicetkrát větší vzdálenosti od Slunce než Země. Z této vzdálenosti bychom očima viděli Slunce již nikoliv jako kotouček, ale jen jako zářivý bod. Díky tomu se na naší obloze jeví planeta Neptun poměrně slabá, resp. má velmi malý plošný jas. Nad Prostějovem se onoho večera nacházela oblačnost, díky které se v okolí téměř úplňkového Měsíce nacházelo veliké množství rozptýleného světla. A tak Neptun zcela zanikal v měsíčním světle. Větší štěstí měl však astrofotograf Stanislav Chlup, který pozoroval tento úkaz mimo Prostějov a kterému se podařilo zvěčnit zákryt Neptuna svým fotografickým dalekohledem. Pro větší rozlišení klikněte na obrázky:

Měsíc a Neptun

Měsíc a Neptun


Měsíc a Neptun

Měsíc a Neptun

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/uplnek-nejuplnkovatejsi-a-zakryt-neptuna-mesicem
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému