Hlavní stránka > Archiv článků > V pátek 20. března se Slunce promění v srpek

V pátek 20. března se Slunce promění v srpek

Zatmění Slunce 2015

V pátek 20. března 2015 nastane částečné zatmění Slunce, které bude z naší republiky pozorovatelné v celém svém průběhu. Měsíc začne Slunce postupně zakrývat asi v 9:40 hodin, přičemž maximální fáze zatmění, kdy bude Slunce na obloze připomínat srpek, nastane v Prostějově asi v 10:48 hodin. Celý úkaz končí před polednem. Součástí programu budou krátké pořady v přednáškovém sále, kde se školní mládež i návštěvníci z řad veřejnosti po skupinách seznámí s principem vzniku zatmění Slunce i s jevy, které lze během zatmění prakticky pozorovat a kterých si mohou všimnout. Potom bude následovat vlastní pozorování zatmění přes speciální brýle a sluneční dalekohledy naší hvězdárny. Jste srdečně zváni na naši hvězdárnu do Kolářových sadů, bude otevřeno od 9:00 do 12:00 hodin.

 

Vstupné: dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč., pedagogický doprovod má vstup zdarma.

Prosíme, v případě Vašeho zájmu o školní exkurzi, nás předem kontaktujte buď prostřednictvím E-mailu hvezdarna@hvezdarnapv.cz, nebo telefonicky na čísle 582 344 130.

 

Průběh zatmění PV

Průběh částečného zatmění, časy jsou uvedeny v SEČ.

 

 

Srpek Slunce 2015

Předpokládaný vzhled Slunce v době maximální fáze zatmění. Při pozorování Slunce je bezpodmínečně nutné dobře si chránit zrak!!!

 

  

PS: Zatmění Slunce je výjimečný a krásný astronomický úkaz. Od nepaměti mělo zatmění Slunce hluboký vliv na všechny, kteří jej spatřili, a jeho pozorování mělo také zásadní význam při prohloubení našich znalostí o Sluneční soustavě. Určitě stojí za to si jej nenechat ujít. V astronomii obecně není příliš mnoho  úkazů o kterých by v historii vznikaly mezi lidmi anekdody. Zatmění Slunce však k takovým vzácným úkazům patří a v následujícím příběhu hraje jednu z hlavních rolí:

 

 

"Instruktáž ředitele náměstkovi:
Zítra v 10 hodin bude zatmění Slunce, tedy něco neobvyklého, což se nevidí každý den. Proto mohou pracovníci nastoupit na nádvoří v pracovním oděvu. Při pozorování tohoto řídkého jevu podám sám příslušný výklad. Bude-li pršet, nebude nic vidět. V tomto případě se zájemci shromáždí v jídelně k podání výkladu.

 

Informace náměstka vedoucímu odboru:
Na pokyn ředitele dojde zítra v 10 hodin k zatmění Slunce. Bude-li pršet, nebude tento řídký jev možné pozorovat v pracovním oděvu na nádvoří. V tomto případě se provede zatmění Slunce v jídelně, tedy něco, co se hned tak každý den nevidí.

 

Instruktáž vedoucího odboru vedoucímu oddělení:
Zítra v 10 hodin dojde na pokyn ředitele v pracovním oděvu k zatmění Slunce. Ředitel dá zároveň pokyn k tomu, má-li pršet, což se nevidí každý den. V případě, že pršet bude, bude zatmění s příslušným výkladem k tomuto řídkému jevu podáno v jídelně.

 

Instruktáž vedoucího oddělení mistrům:
Bude-li zítra na pokyn ředitele v jídelně pršet, tedy něco neobvyklého, co se nevidí každý den, zmizí v 10 hodin náš ředitel v pracovním oděvu. K pozorování tohoto řídkého jevu nechť se dostaví zájemci na nádvoří.

 

Pokyn mistra řadovým pracovníkům:
Zítra v 10 hodin zmizí náš ředitel. K pozorování a podání výkladu k tomuto řídkému jevu se shromáždí zájemci na nádvoří, neboť v jídelně bude pršet, což se nevidí každý den."

 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/v-patek-20-brezna-se-slunce-promeni-v-srpek
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému