Hlavní stránka > Archiv článků > Vánoční poselství od Měsíce

Vánoční poselství od Měsíce

Je konec 60. let 20. století a vrcholí největší show lidstva, kterou je závod o Měsíc, mezi tehdejším Sovětským svazem a Spojenými státy. Do té doby si prakticky všechna prvenství připisovali Sověti. První družice ve vesmíru, první zvíře ve vesmíru, první člověk ve vesmíru, první žena ve vesmíru, první výstup člověka do volného kosmického prostoru mimo kosmickou loď, první snímky odvrácené strany Měsíce, první satelit na oběžné dráze Měsíce, první přistání automatické sondy na povrchu Měsíce… A zdálo se, že všechno směřuje k tomu, že první člověk, který se projde po povrchu našeho kosmického souseda, bude z kosmické velmoci na východě. Zejména po požáru kosmické lodi Apollo 1 v lednu 1967, při kterém zahynuli tři američtí astronauté - Virgil "Gus" Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Americký program se tehdy prakticky zastavil. Ale Američané chtěli být na Měsíci stůj co stůj první a proto velmi riskovali. Prakticky vynechali některé mise, které měly postupně otestovat různé systémy rakety a kosmické lodě. V říjnu 1968 pak vzlétá pilotované Apollo 7, které testuje spojování jednotlivých součástí kosmické lodě na oběžné dráze Země a o dva měsíce později přichází řada na vánoční misi Apolla 8, kdy se první lidé podívali k Měsíci.

Apollo 8

Přesně před 50 lety, 21. prosince 1968 se na superraketě Saturn 5 vznesla k Měsíci kosmická loď Apollo 8, na jejíž palubě byli tři astronauté - Frank Borman (velitel mise), Jim Lovell (pilot velitelského modulu) a William Anders (pilot přistávacího lunárního modulu, přestože lunární modul součástí kosmické lodě Apollo 8 nebyl). Pro nás je určitě nejvíce zajímavá osobnost Jima Lovella, astronauta s českými předky. Jeho maminka se totiž jmenovala Blanka a byla dcerou Jana a Anny Maškových, kteří koncem 19. století emigrovali do Spojených států amerických z Dolní Lukavice u Plzně. Jim Lowel se vždy k českým kořenům hrdě hlásil. Jako velitel pozdější kosmické lodě Apollo 13 (nešťastná mise se šťastným koncem), vezl k Měsíci i československou vlaječku a Dolní Lukavici navštívil dvakrát, v letech 1997 a 2000.

Na konci šedesátých let se štěstěna obrátila k Američanům. Zatímco Sověti řešili obrovské problémy s nosnou raketou N1, Apollo 8 byla naprosto úspěšná mise. I když spousta věcí v té době ještě nebyla dokončená a vyzkoušená, prakticky všechny systémy fungovaly bezvadně. Náběh na chřipku astronautů byl zažehnán lékaři naordinováním prášků na vzdálenost 200 000 kilometrů a tak o Vánocích 1968 byly překonány všechny myslitelné kosmické rekordy. Apollo 8 celkem desetkrát obletělo Měsíc, takže trojice astronautů měla možnost poprvé v dějinách lidstva desetkrát spatřit východ Země nad měsíčním horizontem. Krátké video, které k 50. výročí letu Apolla 8 vytvořila NASA, si můžete prohlédnout na následující adrese:

https://www.youtube.com/watch?v=1LZ0gPZf7nk .

 

Večer na Štědrý den pronesli astronauté své slavné „Vánoční poselství všemu lidstvu“. Byl to jeden z nejúchvatnnějších televizních přenosů, jaký kdy mohli diváci spatřit. Kamera zabírala ubíhající měsíční krajinu posetou krátery a do toho zněl hlas astronauta Williama Anderse: "Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Země pak byla pustá a tma byla nad propastí a Duch Boží vznášel se nad vodami. I řekl Bůh: Budiž světlo. A učiněno jest světlo. I viděl Bůh, že světlo bylo dobré, a oddělil jej od temnoty..." Ve čtení bible se potom vystřídali Jim Lovell a velitel Frank Borman, který přenos zakončil slovy: "A od posádky Apolla 8 ještě dobrou noc, mnoho štěstí, šťastné a veselé Vánoce a Bůh vám žehnej, vám všem na naší dobré Zemi." Právě v té chvíli snímala kamera předěl mezi osvětlenou a neosvětlenou částí měsíčního povrchu...

Vánoční poselství z Apolla 8 si v originálním znění můžete poslechnout na následujícím odkazu. Samotné čtení z knihy Genesis začíná v čase  5:15 :

https://www.youtube.com/watch?v=1aIf0G2PtHo .

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/vanocni-poselstvi-od-mesice
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému