Hlavní stránka > Archiv článků > Věda v ulicích 2016

Věda v ulicích 2016

Věda v ulicích 2016

21. červen roku 2016 byl z  hlediska astronomického zajímavý tím, že se jednak jednalo o první letní den (v noci z 20. na 21. června, těsně před půlnocí SEČ vstoupilo Slunce do znamení Raka a nastal letní slunovrat) a současně tentýž den prošel Měsíc úplňkem a dostal se na ranní oblohu. Hra mezi daty slunovratů s lunárními měsíci činí z tohoto slunovratu s úplňkem astronomicky vzácnou událost. Na stejný kalendářní den padne totiž červnový slunovrat s úplňkem až 21. června 2062! Avšak pro nás, obyvatele Prostějova a okolí, byla onoho prvního letního dne určitě prakticky mnohem zajímavější akce „Věda v ulicích“, jejímž hlavním organizátorem byla prostějovská hvězdárna a ke které se tentokrát připojil rekordní počet prostějovských středních škol.

Krátkou reportáž o této hezké akci, kterou natočila regionální televize ZZIP, můžete shlédnout na následující internetové adrese: https://youtu.be/aOsv4A5v0ho . 

 

Celkový pohled na stanoviště Vědy v ulicích 2016

Věda v ulicích se v Prostějově konala již po dvanácté. V roce 2016 se také vrátila se na své tradiční místo, hlavní prostějovské náměstí před sochu T.G.Masaryka. V letošním roce jsme také měli veliké štěstí na počasí. Pokud by byla tato akce naplánovaná jen o jeden den dříve, bylo by ji nutné z důvodu nepřízně počasí, stejně jako v roce 2009, zrušit. Avšak v úterý 21. června 2016 vyšlo počasí perfektně, takže návštěvníci se mohli nejen pobavit a poučit díky různým experimentům, které si připravili studenti škol, ale občas se také mohli pokochat i nerušeným pohledem na fotosféru a chromosféru naší nejbližší hvězdy, ozdobenou slunečními skvrnami, protuberancemi, filamenty a podobně, který zajistila hvězdárna. Navíc si mohli v připraveném malém astronomickém dalekohledu typu Maksutov-Cassegrain ověřit pohledem na vzdálenou pouliční lampu, že astronomické dalekohledy převrací obraz. Kromě toho byl připraven malý spektroskop, který ukázal jednak obraz stejné lampy rozložený na barvy, ale také bylo možné si prohlédnout přímo spektrum Slunce s patrnými absorpčními spektrálními čarami prozrazujícími jeho chemické složení.

 

Jakub Kolář

Velice platným členem týmu naší hvězdárny se stal Jakub Kolář, nadšený astronom amatér, který neúnavně předváděl zájemcům Slunce v obou hvězdárenských slunečních dalekohledech. V letošním roce úspěšně dokončil studium na Reálném gymnáziu v Prostějově a po prázdninách začne studovat astrofyziku na Masarykově univerzitě v Brně. Držíme mu palce, ať se mu studium daří a ať ho elán neopouští!

K prostějovské hvězdárně se v roce 2016 připojil rekordní počet šesti středních škol z Prostějova. Konkrétně se jednalo o Cyrilometodějské gymnázium, Gymnázium Jiřího Wolkera, Reálné gymnázium, Střední odbornou školu průmyslovou a Švehlovu střední polytechnickou školu a nově též o ART ECON. Tím se program, který předváděli studenti, rozšířil z oblasti techniky a přírodních věd (mechanika, elektřina, chemie apod.), také o oblast umění. Každý, kdo se zastavil, měl možnost prohlížet si, hrát si a kochat se. Studenti i jejich učitelé si akci užívali a dělili se s ostatními žáky i širokou veřejností o své nadšení, které bylo mnohdy až nakažlivé.  

Školáci sobě

Študáci sobě - středoškoláci předváděli své vychytávky mladším kolegům ze základních škol.

 

Lihová, alias opilá růže. Sytě červená barva květu se ztrácí a mění se zvolna na růžovou. Růže navíc křehne. I kytka pozná, že alkoholu koncentrace hrozná, životu nesvědčí...


Chemická laboratoř

Chemická laboratoř vybavená tak, že by snad byla schopna najít živé organismy i na povrchu Marsu.

 

Lihová raketa

Lihová raketa před stánkem Cyrilometodějského gymnázia je ve stojanu připravena ke startu!

 

Stánek ART ECON

Letošní nováček - škola ART ECON. Kromě grafiky předvedli studenti řezání tvarů z polystyrenu odporovým drátem a také dírkovou komoru, neboli cameru obscuru.

 

Vedle zúčastněných středních škol bychom tímto také velmi rádi poděkovali statutárnímu městu Prostějov za podporu, bez které by tuto akci nebylo možné uskutečnit. Během dopoledne navštívilo naše stánky několik set zájemců, převážně mladých lidí a dětí, kteří se dobře bavili a třebas se i něčemu přiučili. Věříme, že Věda v ulicích, která má v Prostějově jedinečnou a neobyčejně dlouhou tradici, se nevytratí a že toto setkání hvězdářů a mladých nadaných studentů budeme moci zorganizovat i v následujících letech. Také bychom byli velmi rádi, pokud by se nám podařilo do této akce zapojit i zbývající prostějovské střední školy. Jsme přesvědčení, že Věda v ulicích je skvělá akce a pokud se nám touto cestou podaří inspirovat mladé a nadané lidi k tomu, aby se méně oddávali kybernetickému prostoru počítačů, tabletů a mobilních telefonů a více se věnovali objevování skutečných krás a tajemství přírody a světa kolem nás, bude to znamení, že jsme všichni na správné cestě.

 

Ohlédnutí za Vědou v ulicích 2016

Věda v ulicích 2016 končí, ať žije Věda v ulicích 2017!

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/veda-v-ulicich-2016
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému