Hlavní stránka > Archiv článků > Věda v ulicích 2017

Věda v ulicích 2017

Banner -

V dopoledních hodinách posledního jarního dne roku 2017, proběhla na hlavním prostějovském náměstí akce VĚDA V ULICÍCH. Jednalo se již o 13. ročník této akce, což je nepřerušená tradice, která nemá v rámci naší republiky obdoby. VĚDA V ULICÍCH 2017 byla velmi úspěšná, jednak proto, že perfektně vyšlo počasí, ale také proto, že se tohoto ročníku, kromě prostějovské hvězdárny, zúčastnil i rekordní počet sedmi prostějovských středních škol. Konkrétně se jednalo o Cyrilometodějské gymnázium, Gymnázium Jiřího Wolkera, Reálné gymnázium, Střední odbornou školu průmyslovou, Švehlovu střední školu polytechnickou, školu ART ECON a nově též Střední školu designu a módy. Studenti si připravili fyzikální, chemické i technické experimenty a ukázky, které sami předvedli a okomentovali jednak ostatním studentům středních škol a žákům základních škol z Prostějova a okolí, ale také velkému množství návštěvníků z řad široké veřejnosti. Jen jeden příklad za všechny: studentky Střední školy designu a módy (která se akce Věda v ulicích zúčastnila poprvé), si připravily originální a velmi neotřelý experiment, jaký ještě nikdy nikdo na žádném ročníku Vědy v ulicích nepředvedl. Šly doslova s kůží na trh, protože využily dobrého počasí, polehaly si na trávník a nechaly se Sluncem opalovat. Přitom měly na sobě nalepené lepky různých tvarů, takže se po nějaké době jasně projevil kontrast ztmavnutí pokožky vůči zakrytým místům. Při tomto experimentu je však potřeba postupovat opatrně, protože intenzita slunečního UV záření závisí kromě množství ozónu v atmosféře především na výšce Slunce nad obzorem a v době kolem letního slunovratu vrcholí Slunce velmi vysoko a opaluje proto velmi intenzivně. Nicméně v dopoledních hodinách bylo provádění tohoto pokusu ještě relativně bezpečné. Organizátorem celé akce byla prostějovská hvězdárna, která zajistila bezpečné pozorování sluneční fotosféry i chromosféry astronomickým dalekohledem. Přestože se Slunce v roce 2017 nachází v minimu své aktivity, měli návštěvníci štěstí, protože bylo možné sledovat ve fotosféře několik slunečních skvrn a v chromosférickém dalekohledu protuberance, filamenty, aktivní oblasti a další zajímavosti. Že sluneční chromosféra nezklame, je prakticky jisté, avšak skvrny ve fotosféře nejsou v období minima jisté nikdy.

Rádi bychom kromě všech zúčastněných prostějovských středních škol poděkovali rovněž statutárnímu městu Prostějov, bez jehož záštity a podpory by tuto akci nebylo možné zorganizovat. Věříme, že i v příštím roce budeme v této krásné tradici pokračovat.

 

Zájem o Vědu v ulicích

Akce VĚDA V ULICÍCH 2017 se těšila velikému zájmu.

 

Velcí x malí

Velcí předávali své zkušenosti menším.

 

Balanc

Balanc na hrotu jehly.

 

Chemie

Chemické zázraky přírody na dosah.

 

Chem. zahrádka

Chemická zahrádka.

 

Plameny mnoha barev

Různobarevné plameny.

 

Pěnostroj

Pěnostroj.

 

Sopka

Sopka na prostějovském náměstí.

 

Magdeburské polokoule

Magdeburské polokoule. Na Měsíci by od sebe samy odpadly...

 

Polarizační brýle

Víte, jak vypadá svět přes polarizační brýle? Zeptejte se prostějovských dětí!

 

Raketa

Občas se startující raketa proměnila v raketu s plochou dráhou letu.

 

SŠDAM

Sluneční experiment SŠDAM. Člověk by si řekl pohoda. Jenže být ve vedru na Slunci, bez možnosti schovat se do stínu, bylo opravdu dost těžké.

 

Pozorování Slunce

Pozorování fotosféry a chromosféry Slunce.

 

Chromosféra

Každý se mohl pokusit metodou projekce za okulárem zachytit svým mobilem, nebo fotoaparátem sluneční chromosféru. Dobře patrné zde byly protuberance (výtrysky po obvodu Slunce) a filamenty (tmavší čárky uvnitř slunečního disku).

 

Vozíčkář

Vzhledem k tomu, že naše prostějovská hvězdárna bohužel není bezbariérová, měli vozíčkáři dobrou příležitost pokochat se pohledem na naši nejbližší hvězdu právě zde.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/veda-v-ulicich-2017
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému