Hlavní stránka > Archiv článků > Vyfotografujte si Mezinárodní vesmírnou stanici

Vyfotografujte si Mezinárodní vesmírnou stanici

ISSMezinárodní vesmírné stanice (International Space Station - ISS) krouží nad našimi hlavami ve výšce asi 400 kilometrů. Je to největší umělý objekt v kosmu s rozměry 51 x 109 x 27 metrů a vážící 417 tun. Jeden oběh kolem Země jí trvá asi hodinu a půl a naši planetu již stihla obletět více než 100 000 krát! To je vzdálenost přibližně stejná jako cesta k nejvzdálenější planetě Neptun, nebo deset cest na Mars a zpět. ISS je složena z řady modulů, které jsou trvale obydleny kosmonauty, kteří zde provádí řadu experimentů, hlavně v oblasti biologie, fyziky, astronomie a meteorologie.

Pokud chcete vědět, kde se ISS aktuálně nachází, nebo se podívat na živý přenos z kamer ISS, navštivte následující adresu: http://www.n2yo.com/space-station/ .

 

V současnosti nastalo opět období viditelných přeletů ISS nad naším územím. Očima se ISS jeví jako jasná „hvězda“, ženoucí se setmělým nebem od západu na východ. Prostějovskému amatérskému astronomovi Jakubovi Kolářovi se podařilo z naší hvězdárny zachytit její přelet v pondělí 30. května 2016 večer. K fotografování ISS ve Velké medvědici použil zrcadlovku Canon EOS 600D a obrázek "ISS a startrails" vznikl složením z mnoha snímků.

 

ISS proklála Velkou medvědici:

ISS a UMa

Stopa ISS se jeví jako jasná čára a sedm hvězd v jejím okolí, známých také jako Velký vůz, je oficiálně součástí souhvězdí Velké medvědice. V levém spodním rohu je patrná část kopule naší hvězdárny. Najdete podle Velkého vozu na obrázku Polárku? (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

ISS a  startrails:

ISS a startrails

Žijeme na rotující Zemi, a proto se nám zdá, že se během noci celá nebeská klenba otáčí kolem nebeského pólu. Hvězdy časem zanechávají stopy, tzv. "startrails". Hvězda nacházející se velice blízko pólu je Polárka. ISS zanechala dlouhou stopu napříč obrázkem. Drobné tečky v pravidelných intervalech v levé horní části obrázku jsou stopy po letadlech. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Vyfotografovat stopu ISS mezi hvězdami není v principu příliš složité. Stačí k tomu kvalitní fotoaparát, nejlépe zrcadlovka se zcela otevřenou clonou, na které lze ručně nastavit vysokou citlivost a delší expozici. Fotoaparát je potřeba upevnit na stativ a zamířit do místa předpovězeného průletu ISS (viz. tabulka níže). Výhodou je samozřejmě pozorovací lokalita s malým světelným znečištěním. Pokud byste však chtěli spatřit, nebo vyfotografovat přímo tvar ISS se slunečními panely, je to úkol již daleko obtížnější a bez speciálního vybavení se neobejdete. ISS je sice největší družice, jakou kdy lidstvo sestrojilo, avšak na nebi se jeví úhlově veliká přinejlepším jako Jupiter. Navíc se pohybuje velmi rychle a proto je potřeba použít nejen kvalitní astronomický dalekohled, ale také je potřeba jej vést velmi přesně přímo za ISS.

 

V níže uvedené tabulce si můžete najít časy přeletů ISS nad Prostějovem pro následující dny. Čas okamžiku, kdy se ISS objeví nad západním horizontem je v níže uvedené tabulce uveden ve sloupci „Začátek“. Postupně, jak roste její výška nad obzorem, klesá současně její vzdálenost k nám a tak roste její jasnost. Největšího lesku dosahuje ISS zpravidla v nejvyšším bodě své trajektorie na nebi. V tabulce je příslušný časový údaj uveden ve sloupci „Nejvyšší bod“. V této chvíli se může občas stát i nejjasnějším objektem na obloze a svým jasem předčít i Jupitera, který září jasným bílým světlem na nebi v první polovině noci. Sloupec „Jasnost“ udává předpověď v tzv. magnitudách. Čím nižší číslo, tím větší jasnost. Magnitudu 0 dosahují nejjasnější hvězdy na nebi, Jupiter má v těchto dnech přibližně -2,0 mag. a Venuše v největším lesku asi -4,5 mag. Po dosažení maximálního přiblížení a největší jasnosti začne ISS na obloze slábnout. Je to tím, že opět začne růst vzdálenost mezi námi a ISS. Může se ale rovněž stát, že ISS na své pouti oblohou ani nedosáhne horizontu na východě, ale najednou, během několika sekund až desítek sekund pohasne a přestane být očima zcela pozorovatelná. To právě vletěla do stínu Země. Čas, kdy ISS vletí do stínu, nebo dosáhne obzoru je v tabulce uveden ve sloupci „Konec“. Ke každému časovému údaji jsou doplněny ještě hodnoty Alt. a Az., což znamená výška nad obzorem a azimut.

Tabulka přeletů ISS

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/vyfotografujte-si-mezinarodni-vesmirnou-stanici
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému