Je neděle 17. května 2015 11:00 hodin a zájemci z řad našich astroklubů Hvězdárníček a Gemini se schází na prostějovském nádraží, aby podnikli společnou cestu do brněnského exploratoria a digitária. Celkem se nás nakonec sešlo 36. Nejprve jsme si prošli Brno, prohlédli si Brněnského draka i Brněnské kolo na Staré radnici a také nevšední orloj na náměstí Svobody. Tento chronograf je unikátní zejména tím, že prakticky žádnému z nás se na něm nepodařilo určit kolik je vlastně přesně hodin. Stačilo však poodstoupit jen kousíček bokem, podívat se na věž Kostela svatého Jakuba abychom zjistili, že je nejvyšší čas pospíchat dále na Kraví horu.
Program na brněnské hvězdárně byl rozdělen do dvou částí. Nejprve jsme si prošli exploratorium v suterénu hvězdárny. Měli jsme je celé asi hodinu pro sebe, takže jsme si mohli do sytosti pohrát s interaktivními exponáty a poučit se o tělesech Sluneční soustavy i o vzdáleném vesmíru. Nakonec následoval pořad v planetáriu s názvem Temný vesmír. Tento pořad patří určitě k tomu nejlepšímu, co je možné v současnosti na brněnské hvězdárně shlédnout a lze jej všem doporučit. Seznámili jsme se v něm se současnou úrovní znalostí lidstva o vesmíru jako celku. Vše, co kolem sebe vidíme, planety, hvězdy, mezihvězdná mračna apod. představuje totiž méně než 5% hmoty vesmíru. Co tvoří zbývajících 95% vesmíru je v současnosti největší hádankou lidstva a tajenkou pro astronomy 21. století. Kdo ví, třebas jednou i naši mladí hvězdáři z Prostějova přispějí k rozluštění této záhady. Důležité je, že je odhalování tajemství vesmíru a přírody baví a návštěva brněnské hvězdárny k tomu jistě také přispěla. Rádi bychom touto cestou poděkovali zástupci ředitele Hvězdárny a planetária Brno, Mgr. Pavlovi Gabzdylovi, za zajištění zvýhodněného vstupu i za rezervaci míst v planetáriu.
Naše výprava ve foyer HaP Brno.
Hrátky v exploratoriu.
V sále planetária jsme obsadili téměř celé dvě řady.
Analogová projekční část - Chronos II.
Takto vidí náš hvězdný domov zvenku digitální projekce. Světlé body v ramenech Galaxie jsou tzv. kalibrační svíčky - supernovy.