Hlavní stránka > Archiv článků > Výprava za bezměsíčnou nocí 2015

Výprava za bezměsíčnou nocí 2015

Banner - Výprava za bezměsíčnou nocí 2015Pozorování hvězdné oblohy je pravým kořením astronomie. V 19. století jeden z nejvýznamnějších evropských myslitelů, Immanuel Kant, napsal: „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“

Málokdo ze současných Evropanů však doopravdy zná, jak vypadá krásná tmavá obloha posetá hvězdami. Hvězdy jsou tak říkajíc čím dál víc nedostatkovým zbožím. No řekněte, kdy naposledy jste sami stáli v úžasu pod oblohou, kde se hvězdy třpytily až k obzoru a kde nejjasnějším objektem na nebi byla Mléčná dráha? Dokonce ani moderní astronom by se teoreticky na obloze vůbec nemusel vyznat, protože sběr vědeckých dat mu mohou zajistit robotické dalekohledy na druhém konci zeměkoule. Přesto se však většina astronomů rozhodla pro své povolání právě z toho pocitu okouzlení krásnou hvězdnou oblohou a každý člověk, který se na chvíli zastaví a zadívá do vzdálených hlubin vesmíru je obohacen. Bohužel, z Prostějova samotného, se díky používání nevhodných svítidel hvězdy stále více vytrácí a tak je potřeba pro ten úžasný pocit vyjet za město.

 

Dalekohled v dodávce

Dalekohled Dobson 400/1935 složený v dodávce.

 

Duha nad Mostkovicemi

Říjnové počasí bývá velice nejisté. V prvním pozorovacím termínu 10. října bylo zcela zataženo, ale o týden později 17. října sice ještě přes den pršelo, avšak podvečerní duha nad Mostkovicemi naznačovala, že se od západu blíží lepší počasí.

 

Pozorování u Mostkovic

S prvními návštěvníky jsme se setkali v 19:00 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích, další zájemci se vynořili ze tmy přímo na kopci na pozorovacím stanovišti u křížku nad Vodní nádrží Plumlov.

 

Hvězdy u Mostkovic

Chvílemi se od pole valila mlha, takže bylo těžké hvězdy pozorovat. Když se ale obloha vyčistila, objevila se v celé kráse páteř noci – Mléčná dráha, Velká galaxie v Andromedě, hvězdokupa Chí a h Persei a další objekty. Dalekohled nám potom v pozdějších hodinách ukázal kosmické objekty v takové kvalitě, kterou z města nelze nikdy dosáhnout. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Pozorovací stanoviště u Mostkovic

Pozorovací stanoviště se nám osvědčilo. Přestože není od Prostějova příliš vzdálené, je rozdíl v kvalitě oblohy veliký a určitě stojí za to se sem vracet. Příští expedici s naším Dobsonem uskutečníme na jaře příštího roku a bude se jednat o cestu až skoro na kraj vesmíru. Budeme si totiž prohlížet vzdálené galaxie, a když budeme mít štěstí, třeba se nám podaří zahlédnout i kvasar vzdálený asi 2,5 miliardy světelných let.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/vyprava-za-bezmesicnou-noci-2015
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému