Hlavní stránka > Předškolní věk

Nabídka pro předškolní věk

Pro předškolní věk - vstupné 20 Kč

Pořady uvádíme nejen na hvězdárně, ale zajíždíme i do škol. Stačí zatelefonovat a domluvit si oboustranně vyhovující termín. Pro realizaci pořadu je u vás třeba pouze zatemněná místnost, projekční plocha či obrazovka. Zaplatíte za vstupné za dítě 15 Kč. Kromě níže uvedených témat máme připravená další krátká témata o souhvězdích či sluneční soustavě.

 

Zimní pohádka

Sluníčko je nemocné, den co den je na obloze kratší čas. Co bude s lidmi? Vždyť bez Sluníčka nemůže být nikdo. Vyléčí Slunce pan doktor Maleček? Po pohádce následuje vysvětlení proměnné délky dne a noci během roku.

Ze starých pověstí hvězdných

Na nebeské louce pase pastýř stádo ovcí a beránků. Připlazil se k nim had a chtěl by všem poroučet, jen co najde královskou korunu. Poslechne jej pastýř? Kdo korunu získá? Bude jako ozdoba zářit na obloze nebo musí být před nenechavci ukrytá? Po pohádkovém příběhu následují ukázky souhvězdí jarní oblohy jak na mapkách, tak na hvězdných globusech.

Vyprávění o Sluníčku

Hvězdář Dominik kamarádí s dětmi Klárkou a Davidem. Děti za ním chodí na hvězdárnu a Dominik jim vypráví jak Sluníčko vzniklo a jak žije. Co si mohou na Slunci prohlížet? Dominik vypráví i o tom, že se Sluníčkem vznikly také planety a jedna z nich se jmenuje Země. Po příběhu budou předvedeny fotografie Slunce a planety Země.

Stalo se nestalo

Tomáš měl nehodu na novém kole. Nyní je sám v nemocničním pokoji a my se s ním v jeho představách budeme toulat vesmírem. Seznámíme se s celou rodinkou planet. Poznáme zvídavou Venuši, tatínka Jupitera, sestru Zemi i všechny bratry. Kolik jich je celkem? Musí někoho poslouchat nebo si jen tak poletují oblohou? Doplněno snímky planet sluneční soustavy

Princezna labuť

Zlý čaroděj zaklel tři princezny v labutě. Podaří se je statečnému Střelci zachránit? Přemůže čaroděje a zvítězí? Po pohádkové báji následuje seznámení se souhvězdími letní oblohy, která budou předvedena na mapkách i na hvězdných globusech.

O počasí

Co je větší? Slunce nebo Země? Proč se střídá den a noc? Z čeho je mrak a jak vzniká? Co se s ním stane, když si s ním bude hrát studený vítr? Na všechny takové otázky nám odpovídá vyprávění Ondřeje Sekory. Následuje vysvětlení vzniku dne a noci a střídání ročních období za pomoci globusu Země a telluria.

Měsíc u krejčího

To vám byl jednou krejčí Jehlička, který přislíbil ušít Měsíci kabátek. Ale jak to udělat, když Měsíc přichází na zkoušku pokaždé jiný? Jednou je tenoučký jako rohlík, jindy je krásně kulatý. Jak se krejčí zachová, ušije slibovaný kabátek? Po pohádce následuje vysvětlení měsíčních fází pomocí telluria a globusu Měsíce.

Měsíc a Hastrman

Hastrmanovi je samotnému smutno a rád by se oženil. Najde si nevěstu, ale musí splnit čtyři přání. Kdo mu pomůže s jejich plněním? Bude svatba? Po pohádkovém příběhu následuje vysvětlení měsíčních fází pomocí telluria a globusu Měsíce.

Letní pohádka

Pohádkoví ptáci Labuť, Lyra, Orel kamarádí s Delfínem. Na podzim však mívají každoročně problém. Ptáci potřebují letět za potravou. Lyra se však létat nikdy nenaučila. Kdo jim pomůže? Pohádka o kamarádství, které lze objevit i na obloze. Celé léto můžeme na obloze najít výrazný trojúhelník, který je tvořen nejjasnějšími hvězdami ze souhvězdí Labutě, Lyry a Orla. Na mapkách budou předvedena všechna čtyři souhvězdí, včetně Delfína

Kometa Žaneta

Malá kometka letí dalekým vesmírem, letí až ke Slunci, přiblíží se k planetám Venuši a k Jupiterovi. Je to však pro ni bezpečné? Nemůže ji Slunce nebo planety ublížit? Zvládne dalekou cestu? Seznámíme se s tím, z jakého materiálu jsou komety tvořeny. Prohlédneme si fotografie komet, Slunce a též dvou planet, zmíněných v pohádce, Venuše a Jupitera.

Jak vojenský bubeníček zachránil svět

Bojovný král Mars chce vládnout celému světu. Zajistit mu to má jeho armáda. Co se však stane když vojsko odmítne válčit? A co malý vzpurný vojenský bubeníček? Bude na vše stačit sám nebo mu někdo pomůže? V pohádce vše dobře dopadne. Bojovný král bude potrestán. Proměněný v planetu stále obíhá okolo Slunce. Součástí pořadu jsou fotografie planety Mars i jeho měsíců.

Jak si mlsné mednídě chtělo líznout mlíčka z mléčné dráhy

Malý medvídek je velmi mlsný a maminka s ním má starosti. Co by mu sehnala k jídlu, aby mu chutnalo? Míša objeví něco sám, určitě to bude dobré a sladké. Uteče až na oblohu a mlsá. Jak to s ním dopadne, to se v pohádce dozvíme. Následuje povídání o souhvězdích Velké a Malé medvědice. Má s nimi něco společného i Velký vůz?

Jak Martin s Lenkou šli hledat vánoční hvězdu

Je čas příprav na Štědrý den. Zvědaví sourozenci však při své hře rozbili krásnou novou ozdobu na vršek vánočního stromečku. Čím ji nahradí? Stromeček však jinou ozdobu, třeba krásně malovanou z papíru, nechce. Co teď? Na své pohádkové pouti se děti domlouvají s hvězdami, žádnou však nemohou přemluvit, aby s nimi šla domů. Jak dopadnou vánoce bez stromečku? Po pohádce se seznámíme s tím, že i hvězdy mají jména a každá patří do obrázku z hvězd, do souhvězdí.

Jak kapička putovala

Vysoko na obloze bydlí v mraku kapička Evička. S ní se vydáme na dalekou pouť. Z mráčku ji doprovodíme na zem do pramínku, potůčkem, řekou až do moře. Na své cestě se snaží všem pomáhat. Po pohádce si připomeneme, jak se s koloběhem vody i s vodou seznámily děti již samy.

Hvězdný sen

Malá Hanička má zvláštní přání, hrát si s hvězdami. Je velmi smutná, splní jí někdo toto přání a rozveselí ji? Dostane na hraní hvězdu? Hvězdy mají svá jména a my se s některými seznámíme. Jednu hvězdu znají jménem všichni, dokonce i malé děti. Víte kterou hvězdu mají lidé nejraději?  

Co hvězdář nevěděl

Na pohádkové lodi se přeneseme do dávných časů, kdy žil obchodník Merkur. V obchodě se mu dařilo a často cestoval. Byl však velmi hamižný a za to byl potrestaný. Víte kde jej můžete spatřit? Jako planeta krouží v těsné blízkosti okolo Slunce. Na snímcích ukážeme planetu, kterou spaluje žár Slunce i mrazivý chlad.

Brněnská měsíční pohádka

Kryšpín a Imanuel si všimli, že je Měsíc špinavý. V pohádkovém příběhu chlapci Měsíc očistí, ale kam s ním, aby se znovu neušpinil? Po pohádce následují fotografie povrchu Měsíce a vzájemné porovnání velikosti Země a Měsíce.
 
Jarní pohádka
 
Prodavači v hračkářství se přes noc ztratí některé hračky. Během dne je marně hledá a teprve cestou domů, když vzhlédne k obloze, je spatří. Mezi hvězdami nalezne všechny ztracené hračky Velký vůz, Pastýře, Pannu, Lva i Severní korunu. Už si s nimi nebude hrát, ale celé jaro si je můžeme na obloze prohlížet. Nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Pastýře, Panny a Lva vytváří na obloze výrazný pravoúhlý jarní trojúhelník.
 
O pyšné princezně zlém draku a silném Herkulovi
 
Pro pyšnou princeznu si přišel zlý drak. Najde se statečný hrdina, který ji zachrání? Statečný Herkules draka přemůže, ale kvůli princeznině pýše všichni, Herkules, Kefeus, Hadonoš, Koruna i Kasiopeja skončí na obloze jako souhvězdí. Některá jsou pozorovatelná celý rok, jiná v létě.
 
Martin a hvězda
 
V pohádce prolétne Martin sluneční soustavou a dál až do vesmíru. Poznává různé hvězdy a všímá si, že se dají sestavit do mnoha obrazců, do souhvězdí. Na mapě si prohlédnou souhvězdí i v noci pozorovatelné planety.
 
Kolik je sluníček
 
Báseň Františka Hrubína doplněná kresbami dětí z mateřské školy. Děti se seznámí s hvězdami, Sluncem, Zemí a s Měsícem. Prohlédnou si modely planet, hvězdné glóbusy a mapy oblohy.
 
Nemáte chuť na Měsíc?
 
Tvar Měsíce se stále mění. V pohádce je toho příčinou Šubršábršáh, který Měsíc neustále ujídá. Je to, ale tak doopravdy? Po pohádce následuje vysvětlení měsíčních fází pomocí telluria a globusu Měsíce. 
 
O princi Saturnovi a jeho prstýnku
 
Saturn je mladý, lehkovážný princ a jeho matka si přeje, aby se oženil. Královna uspořádá ples a pozve mnoho princezen, ze kterých si princ má vybrat svou nevěstu. Ale jak to nakonec dopadne? Děti si prohlédnou fotografie planety, seznámí se do kterého souhvězdí se promítá.
 
Jak Saturn prstenec pozbyl
 
Saturn si se svými kamarády vyjel na pohádkovou planetu, svůj prstenec dal jako dárek krásné Jitřence, ale Saturn bez svého prstence přece nemůže být. Tak Jitřence nezbývá, aby obstarala nový, úplně stejný. Děti si prohlédnou fotografie planety, seznámí se do kterého souhvězdí se promítá.
 
Kometa Babeta
 
Rozpustilá kometka se vydala na cestu ke Slunci. Cestou ji radí hvězdy Arcturus, Vegy a Antares. Kometa Babeta se šťastně vrací domů. Prohlédneme si fotografie komet, Slunce, souhvězdí do níž patří zmíněné hvězdy.
 
Hrdina Perseus
 
Perseus jede s pomocí kouzelných střevíců, brašny a štítu získal hlavu gorgony Medúzy. Při zpáteční cestě zachrání krásnou Andromedu. Vděční rodiče Kasiopeja s Kefeem, mu ji rádi dají za manželku. Všechny postavy této báje jsou pozorovatelné na podzimní obloze. 
 
Podzimní pohádka
 
Perseus jede získat pro svého otce hlavu zlé Gorgony, která jim může pomoci proti zlým nepřátelům. Při cestě domů zachrání krásnou Andromedu. Všechny postavy této báje jsou vidět na podzimní obloze.
 
Vyprávění hajného Vonáska
 
Zbloudilý houbař se ocitne v hájovně, kde vyslechne od hajného Vonáska příběh o Orionovi, Býku, Velkém a Malém psu, Štíru a Kuřátkách. Pohádka je o souhvězdích zdobících zimní oblohu a děti si je prohlédnou na globusech i mapách.
 
Pohádka novoroční
 
O silvestrovské noci, při pohádkové pouti oblohou, zažijí Martin s Lenkou a Měsíčkem mnohá dobrodružství. Děti uslyší v pohádce názvy mnoha souhvězdí a následně si je prohlédnou na mapě oblohy a globusech. 
 
 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nabidka-pro-predskolni-vek
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému