Hlavní stránka > SŠ a druhý stupeň ZŠ

Nabídka pro SŠ a druhý stupneň ZŠ

Pro SŠ a druhý stupeň ZŠ - vstupné 40 Kč

Žákům jsou v těsné předávány jednoduché informace o Zemi, změnách ročních období, o koloběhu vody, o Slunci, o fázích Měsíce, o sluneční soustavě, o kosmonautice i o vesmíru. Pořady nabízíme na hvězdárně v přednáškovém sále, pořad trvá jednu vyučovací hodinu. Maximální počet účastníků je jedna třída.

Při návštěvě hvězdárny nabízíme prohlídku pozorovatelny s výstavou a dalekohledy. Za bezmračné oblohy je součástí prohlídky i pozorování Slunce. 

Pořady uvádíme nejen na hvězdárně, ale zajíždíme i do škol. Stačí zatelefonovat a domluvit si oboustranně vyhovující termín. Pro realizaci pořadu je u vás třeba pouze zatemněná místnost, projekční plocha či obrazovka, případně i PC a reproduktory. Zaplatíte za vstupné 80 Kč na jedno dítě.

 

Sluneční soustava   

Poznejte tajemství všech osmi planet naší hvězdné soustavy. Proč není planeta nejbližší ke Slunci tou nejteplejší a planeta nejvzdálenější od Slunce tou nejchladnější? Které planety mají atmosféru? Co znamená, že je planeta plynná, nebo terrestrická? Proč nevidíme planety na obloze podobně jako Měsíc? Proč není Pluto planetou? Co jsou komety a odkud se berou? To, a mnohem víc se dozvíte s pomocí mechanických i digitálních modelů Sluneční soustavy.

Výprava vesmírnou lodí po Sluneční soustavě    

Vydejte se s námi virtuální meziplanetární kosmickou lodí poznávat Sluneční soustavu. Navštívíme postupně Slunce, všechny planety s krátkou zastávkou na Měsíci, proletíme pásem planetek. Ze samého okraje naší Sluneční soustavy budeme sledovat kometu, která nás dovede zpět k naší planetě Zemi. To vše bude provázeno odborným výkladem.

Pokusy z optiky - geometrická optika 

Optika, duální povaha světla, princip geometrické optiky. Zdroje světla, jeho šíření a rychlost v různých prostředích. Zákon odrazu. Snellův zákon. Zobrazení rovinným, dutým a vypuklým zrcadlem. Zobrazení tenkými čočkami - lupa. Disperze bílého světla hranolem. Prezentace je doprovozena praktickými ukázkami s využitím optických lavice a teluria. 

Průřezový pořad "Minimum znalostí (nejen) astronomie žáka základní školy"

Pořad šitý na míru žákům končícím základní školní docházku. Planety, měsíce planet, planetky, komety, meteory, meteority, hvězdy, galaxie. O vzniku a konci života hvězd podobných našemu Slunci. Je možný život jinde ve vesmíru? Pečujme o naši mateřskou planetu Zemi.

Vesmír a světlo

Vesmír a jeho poznávání prostřednictvím světla. Podstata světla, rychlost šíření, barvy. O nejdůležitějším světelném zdroji – Slunci. Mj. pomocí telluria vysvětlení zatmění Slunce a Měsíce. Historie a princip dalekohledů čočkových a zrcadlových. Součástí pořadu je ukázka a popis spojných a rozptylných čoček, dutých a vypuklých zrcadel i různých typů dalekohledů.

Voda ve vesmíru

Co je voda? Nachází se voda pouze na Zemi, nebo je ve vesmíru běžná? Odkud se voda na Zemi vzala? Proč se většina komet nachází až za Neptunem? Jak se chová kapalná voda v beztížném stavu? Mohl by se v globálních podpovrchových oceánech ledových měsíců nacházet život? Na tyto otázky vám zodpovíme za pomocí digitálních modelů a videí z Mezinárodní vesmírné stanice.
 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nabidka-pro-ss-a-druhy-stupnen-zs
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému