Žákům jsou předávány informace vesmíru a principech jeho fungování na úrovni odpovídající konkrétnímu ročníku. Pořady probíhají na hvězdárně v přednáškovém sále. Jeden pořad zabere jednu vyučovací hodinu (45 min). Maximální počet účastníků je jedna třída.
Při návštěvě hvězdárny nabízíme prohlídku pozorovatelny s výstavou a dalekohledy. Za příznivých podmínek je součástí prohlídky i pozorování Slunce.
Pořady uvádíme nejen na hvězdárně, ale zajíždíme i do škol. Stačí zatelefonovat a domluvit si oboustranně vyhovující termín. Pro realizaci pořadu je u vás potřeba zatemněná místnost, projektor a počítač s reproduktory. Zaplatíte za každé dítě 80 Kč.
Poznejte tajemství všech osmi planet naší hvězdné soustavy. Proč není planeta nejbližší ke Slunci tou nejteplejší a planeta nejvzdálenější od Slunce tou nejchladnější? Které planety mají atmosféru? Co znamená, že je planeta plynná, nebo terrestrická? Proč nevidíme planety na obloze podobně jako Měsíc? Proč není Pluto planetou? Co jsou komety a odkud se berou? To, a mnohem víc se dozvíte s pomocí mechanických i digitálních modelů Sluneční soustavy.
Vydejte se s námi virtuální meziplanetární kosmickou lodí poznávat Sluneční soustavu. Navštívíme postupně Slunce, všechny planety s krátkou zastávkou na Měsíci, proletíme pásem planetek. Ze samého okraje naší Sluneční soustavy budeme sledovat kometu, která nás dovede zpět k naší planetě Zemi. To vše bude provázeno odborným výkladem.
Světlo jakožto podmnožina elektromagnetického záření. Podíváme se na světlo z pohledu vlnového i částicového a vysvětlíme si základní principy optiky. Žáci se dozví o zdrojích světla a jejich spektrech. Zjistí, proč vidíme barvy a že se mohou skládat. Šíří se světlo stejnou rychlostí ve všech prostředích? Zákon odrazu, lom světla a Snellův zákon. Zobrazení rovinným, dutým a vypuklým zrcadlem. Zobrazení čočkami - spojka, rozptylka. Vysvětlíme také princip zatmění Slunce i Měsíce. Prezentace je doprovozena praktickými ukázkami s využitím optických lavic a teluria.