Dětem jsou předávány základní informace o Zemi, změnách ročních období, o koloběhu vody, Slunci, fázích Měsíce, sluneční soustavě, kosmonautice i fyzikálních zákonech, které ve vesmíru fungují. Pořady nabízíme na hvězdárně v přednáškovém sále. Maximální počet dětí je jedna třída. Pořad trvá jednu vyučovací hodinu.
Při návštěvě hvězdárny nabízíme prohlídku pozorovatelny s výstavou a dalekohledy. Za bezmračné oblohy je součástí prohlídky i pozorování Slunce.
Pořady uvádíme nejen na hvězdárně, ale zajíždíme i do škol. Stačí zatelefonovat a domluvit si oboustranně vyhovující termín. Pro realizaci pořadu je u vás třeba pouze zatemněná místnost, projekční plocha či obrazovka, případně i PC a reproduktory. Zaplatíte za každé dítě 80 Kč.
Merkur, Venuše, Země, Mars... Jak je to jenom dál? Proč se Mars červená a Jupiter má tolik měsíců? A kolik planet má vlastně prstence? To a mnoho dalších zajímavých informací se děti dozví na programu věnovaném Slunci a Sluneční soustavě.
Pořad zaměřený na koloběh vody v přírodě. Voda bude představena jako rosa, déšť, kroupy, sníh, led, námraza i jinovatka. Poukázáno bude na krajinu v období sucha i záplav. Doplněno přehlídkou snímků různých druhů mraků a krátkým filmem.
Jak se stát kosmonautem
Program jednoduchou formou shrnuje důležité momenty minulosti i budoucnosti cestování do vesmíru. Od představ, že lidé budou vystřelováni v kouli na Měsíc, po misi, jenž má za cíl dostat člověka na Mars. Ukážeme si, jak se žije kosmonautům na Mezinárodní vesmírné stanici i kteří Češi to dotáhli až na oběžnou dráhu.
Jak přichází den
Vyprávění o pohybech Země a Měsíce, střídání dne a noci, oběhu kolem Slunce a změnách ročních období. O tom, jak naši předkové vymysleli kalendář i proč se měsíci říká měsíc. Za dobrého počasí si prakticky předvedeme fungování slunečních hodin.
Slunce
Naše nejbližší hvězda se jmenuje Slunce. Jak vzniklo? Jak je velké? Jak je horké? Kdy a jak zanikne? Co všechno na něm můžeme pozorovat? To všechno jsou otázky, na které se žáci dozvědí odpovědi.
Měsíc
Náš nejbližší vesmírný soused se nazývá Měsíc. Žáci se v pořadu dozví, jak vznikl, jaké jsou na něm útvary a proč se střídají fáze Měsíce. Povíme si také něco o výzkumu, který na něm probíhá a o letech na Měsíc.