Hlavní stránka > Archiv článků > Lepší pohled na svět

Lepší pohled na svět

Banner - Lepší pohled na svět - Meopta

Společnost Meopta Přerov je místo, kde se rodí špičková optika i celé optické přístroje. Toto není jen heslo z reklamního letáku, ale skutečnost, o čemž nás přesvědčila návštěva výrobního závodu v Přerově, která proběhla v pátek 27. února 2015. Na tuto exkurzi se zájemci museli předem zaregistrovat, ale kdo tak učinil a přijel, určitě nelitoval. Prohlídka začala v 11 hodin ve vstupním foyaer společnosti, kde všichni obdrželi bezpečnostní vesty a instrukce o bezpečnosti a zákazu fotografování v prostorách závodu. Počet zájemců o exkurzi byl značný, prakticky na hranici kapacity našich zasvěcených průvodců a proto byli účastníci rozděleni do několika menších skupin.

Začátek exkurze v Meoptě

V první části exkurze jsme si prohlédli výrobu optiky od řezání optického skla, přes hrubé broušení, lapování a leštění skla různými metodami, včetně supermoderní velmi přesné metody leštění pomocí magnetického leštiva. Byl nám vysvětlen trik jak docílit, aby optické plochy čoček nebyly vůči sobě opracovány klínovitě. Navštívili jsme též oddělení, kde se v bezprašném prostředí provádí perfektní očištění optických dílů a napařování tenkých vrstev. Vedle výroby sférických optických ploch jsme se seznámili s metodou výroby optických rovin pro hranoly i asférických ploch. Není divu, že o kvalitní optiku z Přerova projevují zájem i ostatní výrobci optických přístrojů a tak se s touto optikou můžeme setkat i v různých zařízeních, na kterých třebas není značka Meopta ani uvedena.

Neméně důležitou součástí výrobků z Meopty Přerov je jejich mechanika, která zajišťuje správnou vzájemnou polohu jednotlivých optických členů. Perfektně vybavená strojní část výrobního závodu toho byla dokladem. Výborně mají v Meoptě zvládnutou zejména technologii opracování hliníkových slitin. K vidění byly desítky CNC soustruhů a CNC obráběcích středisek. K našemu překvapení nebyl ve výrobní hale ani příliš velký hluk a všude vládla čistota, za jakou by se nemusela stydět žádná hospodyňka. Opracování mechanických součástí je testováno na robotických zařízeních s přesností 0,002 mm. Konečné sestavování výrobků se provádí ručně, všechny dalekohledy jsou plněny dusíkem. Hlavní produkcí současné Meopty je sportovní optika, tzn. puškohledy, binokuláry a spektivy, neboli pozorovací dalekohledy.

Veliký důraz je v Meoptě Přerov kladen na kontrolu kvality. Vedle dokonalého řemeslného zpracování například neexistuje, aby se v zorném poli vedle nitkového kříže, objevila jakákoliv prachová částice. O samotné kvalitě obrazu se lze potom nejlépe přesvědčit tak, že se srovná zobrazení dalekohledu Meopta s nějakým jiným přístrojem. Jen těžko však lze najít nějaký srovnatelný přístroj a díky výborné konstrukci optiky a napařených vrstev tento rozdíl vyniká zejména při slabém osvětlení.

Pozorování dalekohledy

Je to veliké štěstí, že podnik Meopta Přerov dnes dobře funguje a že člověk může být hrdý, že jsou u nás na Hané šikovní lidé, kteří dávají vznik optice a dalekohledům, v mnoha ohledech nejlepším na světě. Po roce 1989 se totiž tento podnik dostal do krize, když přišel o převážnou část portfolia své produkce. Naštěstí se tehdy objevil člověk jménem Paul Rausnitz, Čechoameričan, kterému přerovská Meopta přirostla k srdci a který ji pozvedl na současnou světovou úroveň. Pracovníci, kteří zde byli zaměstnaní před třiceti lety by svůj podnik snad už ani nepoznali a současní pracovníci si pana Rausnitze neobyčejně váží. Je to mnohem hlubší vztah, než jen mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. V podstatě se jedná o veliký rodinný podnik. Mezi účastníky exkurze zavládl názor, že pan Rausnitz je přerovský Tomáš Baťa a že jeho vize jsou zárukou, že Přerov zůstane i nadále městem optiky.

Paul Rausnitz

Dne 28. října 2013 byla panu Paulu Rausnitzovi udělena Medile I. Stupně za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/lepsi-pohled-na-svet
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému