Hlavní stránka > Archiv článků > Gemini II na lovu jarních objektů

Gemini II na lovu jarních objektů

Po týdnu deštivého počasí, kdy v některých oblastech naší republiky dokonce hrozily i záplavy, se počasí umoudřilo. V pondělí 19. května večer se obloha vyjasnila, a protože Měsíc vycházel až někdy pozdě v noci, měli jsme dobrou příležitost pokračovat v testování nového dalekohledu SKY-WATCHER 200/1000mm.

Nejprve jsme docela radikálně vyřešili problém z minulého týdne s nedostatečnou pevností podlahy pozorovatelny a za soumraku se nám potom také poprvé podařilo řádně zorientovat montáž dalekohledu s využitím polárního hledáčku. Záhy se to projevilo v mnohem lepším vedení dalekohledu za hvězdami. Během večera zdobily oblohu hned čtyři planety. Takto veliký počet planet nebývá současně na nebi k vidění úplně často. Merkur, Jupirer, Mars a Saturn krásně zviditelnily od severozápadu až po jihovýchod celou ekliptiku.

Stabilizace dalekohledu

Stabilizace dalekohledu.

A potom již nastal čas pro náš lov jarních objektů beze zbraní a výsledky si můžete prohlédnout níže:

 

PanSTARS

Kometa C/2012 K1 (PanSTARRS) se pohybovala prakticky v nadhlavníku souhvězdím Velké medvědice. Nastaly ideální podmínky pro její pozorování.

(Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)

 

M3

Kulová hvězdokupa M3 se na snímku rozpadla na veliké množství hvězd.

(Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)

 

Jehlova

Jehlová galaxie v souhvězdí Vlasy Bereniky je viditelná prakticky z boku. Má nápadný pás mezihvězdné látky v rovině rovníku galaxie.

(Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)

 

Sombrero

Galaxie Sombrero v souhvězdí Panny. Klenot mezi objekty jarního nebe.

(Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)

 

Airgo A

Rodina galaxií v okolí obří eliptické galaxie Virgo A – srdce kupy galaxií v Panně. Níže je uveden popis této fotografie.

(Pro větší rozlišení klikněte na snímek.)

 

Virgo A s popisky

Kroužky označují jednotlivé galaxie. V horním výřezu je detail galaxie Virgo A, na kterém je patrný výtrysk z jádra galaxie (směřuje vlevo), objevený americkým astronomem H. D. Curtisem v roce 1918. Pro porovnání spodní výřezy zobrazují tentýž výtrysk, jak jej vidí profesionální observatoře a Hubbleův kosmický dalekohled. Tento výtrysk svědčí o existenci centrální černé díry o hmotnosti asi 3.109 Sluncí.

Hvězdáři mají vždy tím větší radost, čím slabší objekt se jim podaří vyfotografovat. Nejslabší objekt, který se nám podařilo zachytit, měl hvězdnou velikost méně než 16 mag. 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/lov-jarnich-objektu
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému