Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na červenec

Naše kompletní nabídka na červenec

PŘEDNÁŠKA

ZÁKLADY SATELITNÍ NAVIGACE aneb jak měřit s GPS-kou přesně – Ing. Karel Trutnovský

20. 7. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Základy satelitní navigace

Určování polohy pomocí navigačních satelitů patří k jednomu z technologických vrcholů současné civilizace. Spousta lidí považuje v současnosti „džipíesku“ za naprostou samozřejmost ve svých chytrých mobilních telefonech, automobilových navigacích a podobně. Jaký je princip fungování satelitní navigace? Jaké navigační systémy lze dnes využívat? A jakou maximální přesnost lze dnes pomocí satelitní navigace dosáhnout? Přednáší ing. Karel Trutnovský, vedoucí prostějovské hvězdárny, v minulosti se profesně zabýval systémy pro přesné určování polohy pomocí navigačních satelitů. Součástí přednášky bude rovněž praktická ukázka měření pomocí družic GPS NAVSTAR a GLONASS s přesností asi 0,5 metru.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

DÍVÁME SE NA SLUNÍČKO

(astronomické pořady pro děti)

10. – 14. 7. od 10:00 do 11:00 hodin a od 14:00 do 15:00 hodin

Díváme se na Sluníčko

Povídání o Slunci, za jasného počasí pozorování Slunce dalekohledy s filtry, promítáním Slunce na stínítko a chromosférickým dalekohledem. Pořad pro mladší děti s doprovodem. Závěr pořadu budou tvořit pohádky. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

pozorování Slunce se konají každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin.

večerní a noční pozorování hvězdné oblohy dalekohledy se konají každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 22:30 do 23:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

POZOROVÁNÍ U VÁS

(astronomická pozorování určená pro letní tábory a další zájmová sdružení)

Pozorování u vás

Prostějovská hvězdárna vlastní převozné astronomické dalekohledy vybavené příslušenstvím pro bezpečné denní pozorování Slunce a samozřejmě i pro večerní pozorování Měsíce, planet, hvězd apod. S takovou technikou můžeme přijet i přímo na váš letní tábor apod. V rámci serióznosti je třeba podotknout, že nejsme schopni „zajistit“ potřebnou bezmračnou oblohu. Podrobné informace můžete získat prostřednictvím E-mailu hvezdarna@hvezdarnapv.cz, nebo na telefonu 721 013 039.

 

 

VÝSTAVY

Výstava Strhující snímky z vesmíru

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

- MATEMATIKA VE SLUŽBÁCH ASTRONOMIE

První a druhá výstava je dostupná na začátku astronomických pořadů a pozorování a v tom případě je jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Ostatní výše uvedené výstavy zapůjčujeme.

 

 

AVÍZO!

XIII. ŠKOLIČKA – pondělí 31. 7. až pátek 4. 8. 2017, od 10:00 do 11:00 hodin

ZAMĚŘENÍ:        LETNÍ OBLOHA

ŠKOLIČKA2017

Cyklus na sebe navazujících setkání seznamujících se vznikem Slunce a planet, zaměříme se na všechny planety, trpasličí planety i menší tělesa sluneční soustavy. Za jasného počasí si prohlédneme Slunce. Celkový poplatek 50 Kč.

 

 

AVÍZO!

XXVIII. LETNÍ ŠKOLA ASTRONOMIE – pondělí 14. 8. až pátek 18. 8. 2017

ZAMĚŘENÍ:        SLUNCE – NAŠE HVĚZDA

LŠA2017

Slunce je Zemi nejbližší hvězda, nachází se ve střední vzdálenosti 150 milionů km (1 AU). Je to žhavá koule o 330 000krát větší hmotnosti než Země, což je 99,8 % hmotnosti celé sluneční soustavy, která neustále produkuje ohromné množství energie. Slunce má mocný vliv na naši planetu a veškerý život na Zemi je na něm neodmyslitelně závislý. Jedná se vpravdě o naši hvězdu života a smrti. Pojďte si i vy povídat o této, pro nás výjimečné hvězdě. Letní škola astronomie je cyklus na sebe navazujících přednášek o Slunci z různých úhlů pohledu, doplněné praktickými pozorováními. Součástí Letní školy bude též přednáška naší přední sluneční fyzičky RNDr. Evy Markové, CSc. o vlivu Slunce na člověka a plánujeme rovněž jedno speciální fotografování sluneční vrstvy zvané chromosféra. Nabídka je určena každému ve věku od 10 do 100 let. Nejsou zde žádná omezení týkající se vzdělání a podobně, všichni zájemci a milovníci astronomie jsou u nás srdečně vítáni. Zaplacením poplatku je možno se přihlásit kdykoliv s rizikem, že počet účastníků je omezený. Celkový poplatek je splatný nejpozději při prvním setkání a činí 100 Kč.


 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-cervenec-2017
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému