Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na duben

Naše kompletní nabídka na duben

MIMOŘÁDNÁ PŘEDNÁŠKA

40. VÝROČÍ LETU PRVNÍHO ČSL. KOSMONAUTA – plk. Ing. Oldřich Pelčák, v.v. - kosmonaut

5. 4. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Přednáška Oldřicha Pelčáka

První kosmonaut, který nebyl ani Sovět, ani Američan a od jehož startu uplynulo 2. března právě čtyřicet let, byl z Československa. Tím šťastným, který na kosmické lodi Sojuz 28 vzlétl do vesmíru, byl Vladimír Remek.

Přijďte si připomenout tuto výjimečnou událost s člověkem, který u toho také byl a který se stal náhradníkem Vladimíra Remka. Ing. Oldřich Pelčák je československý zkušební pilot a plukovník stíhacího letectva ve výslužbě, člen Display teamu čs. voj. letectva. Při letecké službě bez katapultáže, viděl 2x svůj životní film při řešení krizové situace s  MiG-21 na letecké střelnici a při letu s L-610 při poruše řízení za letu v malé výšce 100m. V rámci programu Interkosmos absolvoval Oldřich Pelčák společně s Vladimírem Remkem kompletní výcvik kosmonauta ve Hvězdném městečku.

Vstupné 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

 

VÝPRAVA ZA TEMNOU OBLOHOU -  KLENOTY ZIMNÍHO NEBE PODRUHÉ

7. 4. (sobota) v 19:30 hodin, sraz u kostela v Mostkovicích  

Výprava za temnou oblohou

Pokud bude hezké počasí, rádi bychom vás pozvali na opakování „Výpravy za temnou oblohou“. Vzhledem k tomu, že v sobotu 10. března, když jsme pořádali tuto akci letos poprvé, bylo špatné počasí, rozhodli jsme se, na žádost některých zájemců, zkusit štěstěnu ještě jednou. Nový termín pozorování je stanoven na sobotu 7. dubna 2018 a sraz před kostelem Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích je stanoven v 19:30 hodin.

Předpokládáme, že se odtud společně vydáme pěšky na asi 1 km vzdálené pozorovací stanoviště na kopec nad vodní nádrží Plumlov. Věříme, že tentokrát složí počasí reparát úspěšně a že nám pozorování vyjde. Vzhledem k tomu, že obloha je na tomto pozorovacím stanovišti zasažena mnohem méně světelným smogem než na prostějovské hvězdárně, budete moci v případě dobrého počasí spatřit zajímavé vesmírné objekty lépe a krásněji než ze samotné hvězdárny. K dispozici budeme mít zrcadlový dalekohled o průměru objektivu 40 cm a dalekohled s větším zorným polem Somet Binar. Aktuální informaci o konání akce můžete získat na telefonu 724 013 039. (viz. http://www.hvezdarnapv.cz/vyprava-za-temnou-oblohou-probehne-podruhe ).

Účast na akci je zdarma.

 

 

 

PŘEDNÁŠKA

ZATMĚNÍ SLUNCE 21. 8. 2017 v USA – prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., Mgr. Jana Hoderová, Ph.D.

26. 4. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Přednáška

Společná přednáška dvou přednášejících, kteří nás seznání se zákulisím a prvními výsledky jedné z nejrozsáhlejších a vědeckými přístroji nejlépe vybavených expedic, v dějinách pozorování zatmění Slunce. Podíváme se do Oregonu, kde bylo špičkově vybavené pozorovací místo a pak na nejobtížněji dostupné místo na hoře Whiskey Mountain v pohoří Rocky Mountains.

Vstupné 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

 

PRAVIDELNÁ ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 20:30 do 21:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost Slunce, či hvězd. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

 

ASTRONOMICKÝ VÍKEND

sobota 28. 4. a neděle 29. 4.

Astrovíkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 do 16:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy od 20:30 do 21:30 hodin.

Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

Astronomická soutěž pro děti:

Soutěž

V neděli 29. 4. v 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „SOUHVĚZDÍ“- LETNÍ TROJÚHELNÍK. Soutěži bude předcházet povídání o souhvězdích Labutě, Lyry a Orla, jejichž jasné hvězdy tvoří letní trojúhelník.

Vstupné děti, studenti do 26 let, senioři, invalidé 10 Kč a dospělí 20 Kč.

 

 

 

POHÁDKOVÁ STŘEDA PRO DĚTI 

O PYŠNÉ PRINCEZNĚ, ZLÉM DRAKU A SILNÉM HERKULOVI

Pohádka

Pohádku uvádíme každou středu v 15:30 hodin. Pro pyšnou princeznu si přiletěl zlý drak. Najde se statečný hrdina, který ji zachrání? Statečný Herkules draka přemůže, ale kvůli princeznině pýše všichni, Herkules, Cefeus, Hadonoš, Koruna i Kasiopeja  skončí na obloze jako souhvězdí. Některá jsou pozorovatelná celý rok, jiná na jaře a v létě.

Vstupné děti, studenti do 26 let, senioři, invalidé 10 Kč a dospělí 20 Kč.

 

 

 

VÝSTAVY

Výstava

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

- NOBELOVA CENA

První i druhá výstava jsou dostupné na začátku astronomických pořadů a pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí, čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

 

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

XXVI. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází ve středy od 16:30hodin. Dubnová setkání budou věnována kosmonautice. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

XLVII. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každý pracovní čtvrtek v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každé pracovní pondělí od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-duben2018
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému