Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na květen

Naše kompletní nabídka na květen

PŘEDNÁŠKA SPOJENÁ S VERNISÁŽÍ VÝSTAVY UNIKÁTNÍCH ASTROFOTOGRAFIÍ

LOVY SKVOSTŮ TEMNÉ OBLOHY – Bc. Petr Horálek

25. 5. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Přednáška

Jsme zvyklí z učebnic, že v noci vidíme hvězdy, a mnohým toto stačí. Hvězdná obloha ovšem nabízí mnohem, mnohem více. Není to jen Mléčná dráha, kterou si mnozí dnes již ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Dokonce existují i některé úkazy, které nejsou dodneška spolehlivě vysvětleny, neboť se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. A s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A neposledně, tedy možná hlavně – opravdu tmavá obloha nabízí ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu. Co je to fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří? I to se na přednášce prokládané autentickými fotografiemi autora dozvíte.

Petr Horálek je náš přední fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky Petra Horálka jsou: http://www.astronom.cz/horalek/ .

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin. V pondělí 1. 5. budeme pozorovat Slunce od 15:00 do 18:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 21:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Astronomický víkend

sobota 13. 5. a neděle 14. 5.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 21:30 hodin. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

Astronomická soutěž pro děti:

Soutěž

V neděli 14. 5. ve 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „KOSMONAUTIKA“- DALEKÉ CESTY DO VESMÍRU. Soutěži bude předcházet povídání o cílech, které si vědci předsevzali. Jak daleko letí sondy? Jak daleko se již dostali lidé a kam by se rádi podívali? Vstupné děti, studenti do 26 let, senioři, invalidé 10 Kč a dospělí 20 Kč.

 

 

Pohádková středa pro děti

LETNÍ POHÁDKA

Pohádka - květen

Pohádku uvádíme každou květnovou středu v 15:30 hodin. Pohádkoví ptáci Labuť, Lyra, Orel kamarádí s Delfínem. Na podzim však mívají každoročně starost. Ptáci potřebují letět do teplých krajin. Lyra se však létat nikdy nenaučila. Kdo jí pomůže? Pohádka o kamarádství, které lze objevit i na obloze. Celé léto lze na obloze najít trojúhelník, který je tvořen nejjasnějšími hvězdami ze souhvězdí Labutě, Lyry a Orla.

Vstupné děti, studenti do 26 let, senioři, invalidé 10 Kč a dospělí 20 Kč.

 

 

VÝSTAVY

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI (do 24. května)

  (25. května proběhne vernisáž výstavy Bc. Petra Horálka „Vzácné chvíle pod hvězdným nebem“)

- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

- MATEMATIKA VE SLUŽBÁCH ASTRONOMIE

První i druhá výstava jsou dostupné na začátku astronomických pořadů a pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí, čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

 

XXV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází ve středy od 16:30hodin. Obsahem květnových setkání bude seznámení s letní oblohou. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Slunce. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

XLVI. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každé pracovní pondělí v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každý pracovní čtvrtek od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

Změna programu vyhrazena

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-kveten2017
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému