Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na leden

Naše kompletní nabídka na leden

PŘEDNÁŠKA

PSEUDOVĚDCI, KONSPIRÁTOŘI A HRANICE KRITICKÉHO MYŠLENÍ – Mgr. Filip Tvrdý, Ph.D.

17. 1. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Přednáška

V posledních letech jsme svědky rozmachu pseudovědeckých a konspiračních teorií, které jsou s dříve nevídanou efektivitou šířeny prostřednictvím nových médií a sociálních sítí. I když byl problém odlišení vědy a pseudovědy jedním z hlavních zájmů filozofie ve druhé polovině 20. století, nebylo hledání této hranice zcela úspěšné. Domnívám se, že slibnějším přístupem je zkoumání psychologických mechanismů, na nichž je založeno přijetí pseudovědy a konspirací. Jak ale nakládat s lidmi, jejichž intelektuální charakter je natolik poškozen, že jim znemožňuje rozpoznat pravdivé a zdůvodněné teorie?

Mgr. Filip Tvrdý, Ph.D. vystudoval filozofii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2005 je zaměstnán jako odborný asistent na tamější katedře filozofie, kde vyučuje dějiny novověké a analytické filozofie, teorii argumentace a filozofii biologie. V současné době je jeho hlavním badatelským zájmem zkoumání způsobu, jakým lze poznatky kognitivní a sociální psychologie aplikovat při řešení tradičních filozofických problémů. V roce 2014 mu vyšla monografie s názvem "Turingův test: filozofické aspekty umělé inteligence".

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat prostřednictvím E-mailu: hvezdarna@hvezdarnapv.cz.

 

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Pozorování 

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek od 14:00 do 15:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek v 18:30 do 19:30 hodin a ve středu od 17:30 do 18:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 40 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 20 Kč.

 

 

 

Astronomický víkend

12. 1. (sobota)

Astronomický víkend 

Během Astronomického víkendu je možné v sobotu navštívit hvězdárnu a zúčastnit se pozorování Slunce od 14:00 do 15:00 hodin a pozorování večerní hvězdné oblohy od 18:30 do 19:30 hodin. Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

 

Astronomická soutěž pro děti:

soutěž pro děti 

V sobotu 12. 1. v 15:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „SOUHVĚZDÍ“- ZIMNÍ OBLOHA. Soutěži bude předcházet povídání o zimní obloze, o souhvězdích a planetách.

Vstupné děti, studenti do 26 let, senioři, invalidé 20 Kč a dospělí 40 Kč.

 

 

 

Pohádková středa pro děti

NOVOROČNÍ POHÁDKA

Pohádka 

Uvádíme každou pracovní lednovou středu v 15:30 hodin. O silvestrovské noci, při pohádkové pouti oblohou, zažijí Martin s Lenkou a Měsíčkem mnohá dobrodružství. Malí návštěvníci této pohádky se naučí názvy souhvězdí.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 20 Kč.

 

 

 

VÝSTAVY

Výstava Strhující snímky z vesmíru 

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

- NOBELOVA CENA

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

První dvě výstavy jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 20 Kč. Třetí, čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zapůjčujeme.

 

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

 

XXVII. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti. Členové se schází každou pracovní středu v 16:30 hodin. Délka schůzek je 60 minut. Děti se seznamují se sluneční soustavou. Je jim vysvětleno střídání podob Měsíce, seznamují se se souhvězdími pozorovatelnými během roku. Dozvídají se i základní informace z kosmonautiky. Na jaře a na podzim jsou setkání doplněna, za jasného počasí, pozorováním Slunce. Od listopadu do února, za příznivého počasí, probíhají schůzky především v pozorovatelně u dalekohledů. Děti se naučí orientovat na obloze. Pozorují planety, Měsíc a další zajímavé objekty. Taková pozorování si mohou děti prodloužit do 18:30 hodin. Členové klubu mají přístup na všechny akce Astronomického oddělení (hvězdárny) zdarma. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

 

XLVIII. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Astronomický klub Gemini je určen pro žáky druhého stupně ZŠ a další zájemce o astronomii a pozorování. Je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každý pracovní čtvrtek v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každé pracovní pondělí od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Součástí schůzek obou klubů bývá též jednoduchý fyzikální pokus, který se vztahuje k probíranému tématu. Členové klubu GEMINI I i GEMINI II mají přístup na všechny akce hvězdárny zdarma. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-leden2019
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému