Hlavní stránka > Archiv článků > Noční pozorování v období letního slunovratu

Noční pozorování v období letního slunovratu

Letní slunovrat nastává letos 21. června ve 12:51 hodin (SELČ). Začíná astronomické léto a od tohoto data se opět den zkracuje a noc prodlužuje. Zpočátku to však ani nijak výrazně nezaznamenáme.

Ve většině astronomických publikací se můžete dočíst, že období letního slunovratu (několik týdnů před a několi týdnů po slunovratu) není pro astronomická pozorování příliš dobré. Slunce jednak zapadá ve velmi pozdní hodinu a v našich zeměpisných šířkách se dokonce v noci ani úplně nestmívá. Hvězdy sice na potemnělé obloze zasvítí, nicméně Slunce celou noc klouže jen nehluboko pod obzorem. Zář, která po jeho západu nad obzorem zůstává, sice zeslábne, ale až do rána nepohasne úplně. V severských zemích mají v tomto období bílé noci a v polárních oblastech dokonce polární den a Slunce nad obzorem.

I přesto se však vyplatí navštívit hvězdárnu. Nočnímu pozorování vesmírných objektů může totiž předcházet pozorování úkazu, který je vidět pouze z našich mírných zeměpisných šířek a který v jinou roční dobu na obloze vůbec nenajdete – noční svítící oblaky (angl. zkratka NLC), neboli stříbřité oblaky.

Jedná se o velmi zvláštní typ oblačnosti vyskytující se v horní části mezosféry (ve výškách přes 80 km!), který nemá s běžnou troposférickou oblačností prakticky nic společného. V mezosféře, nejchladnější vrstvě zemské atmosféry, klesá teplota v období letního slunovratu na vůbec nejnižší hodnoty v celém roce (na méně než -130°C) a právě toto jsou vhodné podmínky pro vznik tohoto druhu oblačnosti. Když Slunce zapadne a na soumračné obloze se objeví první hvězdy, zkuste se podívat do míst, kde Slunce zapadlo a nad severní část horizontu. Když bude dobrá viditelnost a budete mít štěstí, možná si všimnete velmi jemných bělavých pásů oblačnosti. Tato oblaka se mohou klidně nacházet až někde nad severním Německem, Polskem, nebo nad Baltským mořem! Díky své veliké výšce jsou však stále ještě osvětleny Sluncem. Ze severských států je kupodivu tato oblačnost mnohem hůř pozorovatelná a to jednak proto, že jde o neobyčejně subtilní oblaka roztahaná po celém nebi (lépe jsou patrná při šikmém pohledu od nás z jihu) a dále proto, že v severnějších zeměpisných šířkách je v tomto období mnohem světlejší nebe.

Níže si můžete prohlédnout několik fotografií nočních svítících oblaků vyfotografonavých od kopule naší hvězdárny 19. 6. 2014 od 22:45 do 23:15 hodin (SELČ):

NLC1

Noční svítící oblaky jsou světlé pruhy na modré části oblohy. Nízko nad obzorem se nachází jasná hvězda Capella a vlevo od ní Menkalinan, obě ze souhvězdí Vozky.

 

NLC2

Soumrak pomalu postupuje.

 

NLC3

Je stále hlubší soumrak a za těchto podmínek již Slunce zapadá i v oblasti jižní části nočních svítících oblaků, ve výšce kolem 80 km. Patrná zůstává pouze velmi vzdálená část nočních svítících oblak těsně nad obzorem. Na nízké kupovité oblačnosti v popředí se začíná nápadně projevovat světlený smog produkovaný zejména městským osvětlením Prostějova.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/nocni-pozorovani-v-obdobi-letniho-slunovratu
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému