Hlavní stránka > Archiv článků > Pozvánka na přednášku "PHOOTPRINT - Phobos Sample Return Mission"

Pozvánka na přednášku "PHOOTPRINT - Phobos Sample Return Mission"

Plakát "PHOOTPRINT"

Evropská kosmická agentura (ESA) realizuje širokou paletu vesmírných misí zkoumajících naši sluneční soustavu. Možná si vzpomenete na misi Rosetta, jejíž přistávací modul Philae dokázal úspěšně přistát na povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Toto přistání však vůbec neproběhlo hladce. Nyní ESA připravuje obdobnou misi PHOOTPRINT - Phobos Sample Return, jejímž úkolem je přistát na povrchu jednoho z měsíců planety Mars - Phobosu, odebrat z povrchu vzorek regolitu a dopravit jej zpět na Zemi. Podmínky pro přistání na Phobosu jsou však obdobně obtížné jako při přistání na kometě 67P – prakticky nulová gravitace. Jak pro takové podmínky správně navrhnout přistávací podvozek? Pomohou agentuře ESA tuto náročnou technickou výzvu úspěšně vyřešit čeští výzkumníci?

Přednáší ing. Vratislav Šálený (*1966), Brno – letecký inženýr, zakladatel a spolumajitel české technologické firmy Sobriety s.r.o., ve které se podílí na projektech ESA. S týmem ruských expertů z mise Phobos-Grunt právě úspěšně dokončil první fázi projektu na vývoj přistávacího podvozku pro misi ESA PHOOTPRINT - Phobos Sample Return. Internetové stránky: www.sobriety.cz, e-mail: vratislav.saleny@sobriety.cz .

Jste srdečně zváni!

 

Vstupné: dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

 

Vstupenky je možné předem rezervovat prostřednictvím E-mailu: hvezdarna@hvezdarnapv.cz .

 

Lišta_Vratislav_Šálený

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-phootprint---phobos-sample-r
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému