Hlavní stránka > Archiv článků > První světlo

První světlo

Pro každý dalekohled je nejdůležitějším okamžikem chvíle, kdy jeho optikou projde první světlo. Teprve tehdy se ukáže, jak je dalekohled doopravdy kvalitní a zda jej lze použít pro zamýšlená astronomická pozorování. První světlo je pro dalekohled stejný mezník, jako v životě člověka okamžik narození.

5. listopadu loňského roku spustil jeřáb do naší pozorovatelny nový přírůstek – světelný dalekohled Newton o průměru objektivu 400 mm a ohniskové vzdálenosti 1715 mm. Jeho příběh však začal na naší hvězdárně již před více než půlstoletím. Již začátkem 60. let byly totiž základní součásti jeho montáže (vidlice a masivní noha) osazeny v kopuli prostějovské hvězdárny a nesly tehdy fotografický dalekohled typu Maksutov o průměru 471 mm. Tuhost montáže byla výjimečná a stala se základem pro její pozdější dlouholeté úspěšné využívání. Ještě během 60. let byl tento přístroj převezen na hvězdárnu do Brna, kde byla posléze jeho vidlice osazena novým dalekohledem o průměru 400 mm, který pracoval v uspořádání Nasmith a sloužil pro fotometrické měření jasností hvězd. Vzhledem k tomu, že hlavní zrcadlo mělo parabolický tvar, bylo možné optické uspořádání upravit do systému Newton a do primárního ohniska umístit moderní CCD kameru. Unikátnost technického řešení dalekohledu, který z něj dělá naprosto univerzální přístroj vhodný i pro veřejná vizuální pozorování, však spočívá v možnosti otáčení tubusu dalekohledu ve vidlici kolem jeho optické osy. Tak lze tento dalekohled vždy natočit do polohy, aby se mohl návštěvník pohodlně dívat do okuláru, což dalekohledy typu Newton na paralaktické montáži obecně neumožňují. V roce 2010 byl potom tento dalekohled převezen na hvězdárnu Vyškov, kde sloužil pro veřejná i odborná pozorování a v listopadu loňského roku dosedl na pilíř veřejné pozorovatelny naší prostějovské hvězdárny. Tím se po více než půlstoletí jeho putování uzavřelo a dalekohled se dostal, byť v poněkud pozměněné podobě, zpět do místa svého vzniku. Od té doby probíhala generálka jeho klíčových mechanických součástí, celkové vyčištění, seřízení a uvedení do provozu.

Ve čtvrtek 19. února v 18:00 hodin proběhne jeho oficiální představení prostějovské veřejnosti a první veřejné pozorování. V první části večera se krátce seznámíme s historií naší hvězdárny i s příběhem našeho nového přírůstku - dalekohledu D400. V případě dobrého počasí bude následovat astronomické pozorování právě tímto dalekohledem. Přístroj podobného průměru a současně vysoké světelnosti na naší hvězdárně doposud chyběl. Jedná se o ideální přístroj pro vizuální sledování mlhovin, kulových hvězdokup, galaxií a některých dalších typů astronomických objektů. Současně umožňuje i připojení astronomické CCD kamery a budoucí odborná pozorování. Přijměte pozvání a přijďte se podívat tímto naším novým okem do vesmíru. Vstup na hvězdárnu je zdarma.

Nové oko do vesmíru

Naše nové oko do vesmíru.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/prvni-svetlo-d400
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému