Hlavní stránka > Archiv článků > Sluneční Golden Gate

Sluneční Golden Gate

Solarografie je jednoduchá fotografická technika využívající postupné tmavnutí fotografického papíru uzavřeného v malé dírkové komoře. V našem případě jsme využili zatěsněnou hliníkovou plechovku od piva (nealkoholického :-). Dírka byla naproti fotopapíru propíchnuta jehlou a celé „zařízení“ bylo asi pět měsíců připevněno lepicí páskou na zábradlí u kopule naší hvězdárny. Protože fotopapír tmavne poměrně pomalu, zachytily se na něm kromě odsuvné střechy hvězdárny a okolní krajiny také stopy pohybu Slunce po nebi. V podstatě se jedná o období zahrnující celou existenci našeho nového klubu Astrofotografie. Každý jasný den zanechá Slunce na fotopapíře vždy jednu čáru. Přerušování sluneční stopy je způsobeno chodem oblačnosti. Je dobře patrné, jak během podzimu klesá Slunce níž a níž a jak nízko se nad jižním obzorem ukazuje v období zimního slunovratu.

Plechovka na střeše

Umístění dírkové komory na střeše hvězdárny.

 

Otevírání plechovky

Otevírání plechovky v temné kanceláři bylo okamžikem pravdy. Nebude náhodou fotopapír v plechovce otočen fotocitlivou vrstvou k plechovce? Nezavlhlo v ní? Není obrázek přeexponovaný, nebo naopak podexponovaný?

 

Solarograf v ruce

Je to dobré, obrázek je tam! Několikaměsíční solarograf je na světě.

 

Skener

Fotopapír je potřeba rychle naskenovat, na světle začne totiž fotopapír ztrácet během několika minut kontrast.

 

Solarograf PC

Za chvíli se nám prvotní naskenovaný obrázek ukázal na počítači. Negativ vypadá nadějně.

 

Solarograf PS postprocessing

Zpracování solarografu v programu PixInsight.

 

Solarograf před retuší

Mírně obrázek pootočíme a prohozením RGB kanálů získáváme namísto brčálově zelené krásnou zlatavou barvu.

 

Solarograf po retuši

Na závěr ještě lze obrázek vyretušovat od větších prachových částic i od lepky, která zůstala omylem nalepená na fotopapíře a výsledek je na světě – „Sluneční Golden Gate“. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

Pokud si budete chtít vyfotografovat svůj vlastní solarograf, není to nic těžkého. Doporučujeme však umístit fotoplechovku na hůře přístupné místo a obeznámit s ní všechny osoby, které by ji případně mohli najít. A pro případ, že by ji přesto objevila neobeznámená osoba, raději pro jistotu nepoužívejte plechovku od energetického nápoje Semtex!!!

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/slunecni-golden-gate
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému