Hlavní stránka > Star jelly - hvězdné želé

Star jelly - hvězdné želé

Star jelly - hvězdné želé

V noci z 29. března na 30. března ve Šternberku pršelo. Nic neobvyklého, říkáte si... Jenže hned ráno našel pan Milan Heinzl na své terase a v jejím okolí záhadné gelovité cucky. Neváhal a vytočil naše telefonní číslo a tento nález s námi konzultoval. Jelikož jsme o tomto fenoménu slyšeli i v minulosti, poprosili jsme jej pro jistotu o fotografie a jali se pátrat ve vodách internetu a různých diskuzních fórech. A na co jsme přišli?

Hvězdné želé bylo nacházeno již od 14. století (možná je to i déle, ale nedochovala se o tom žádná
písemná zmínka). A jelikož se nejednou stalo, že toto želé bylo nacházeno na zemi i na větvích stromů v době, kdy naši atmosféru zrovna křižovala sprška meteorů, lidé si tyto úkazy dali do spojitosti a odtud vznikl poměrně zavádějící název.
Co to tedy je? Nevíme 🤔

Nikdo dosud neprozkoumal látku tak důkladně, aby byl vysloven jednoznačný závěr. Začátkem 19.
století zkoumal chemické složení vzorků waleský geolog T. Mc Kenny Hughes, nicméně nic nevyzkoumal. Předal tedy vzorek botanikům a ti vyslovili názor, že se jedná o gel bakteriálního původu. Ani toto ovšem nebylo potvrzeno.

Poslední teorie však mluví o tom, že se s největší pravděpodobností jedná o obsah tzv. Müllerovy chodby, tedy primitivních vejcovodů žab. Ty mají na stěnách žlázky, které vylučují rosolovitý obal vajíček. Tento obal má schopnost při styku s vodou bobtnat a z původních malých útvarů bílé barvy nabobtná do velkých hrudek bezbarvého rosolu.

Jak se ale takový rosol dostane k někomu na zahradu? To se také neví 😃 Jednou z možností je, že ulovená žába je predátorem snědena s výjimkou bobtnajících vejcovodů a ty jsou poté odhozeny, případě po jejich pozření vyvrhnuty, na zem. No a pak jen stačí, aby zapršelo. Ale i tato teorie nebyla ničím podložena a "hvězdné želé" si tak i nadále zachovává svá tajemství.

 


Zdroj: biolib.cz

Za námět k článku i fotografie děkujeme panu Milanovi Heinzlovi ze Šternberku.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/star-jelly---hvezdne-zele
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému