Hlavní stránka > Archiv článků > Večernice v největším lesku

Večernice v největším lesku

Když se po západu Slunce začne obloha šeřit, podívejte se západním směrem. První objekt hvězdného vzhledu, který spatříte, je planeta Venuše. Září neobyčejně klidně a je tak jasná, že v místech nerušených světelným znečištěním dokáže vrhat stín! V těchto dnech dokonce telefonují na hvězdárnu lidé, kteří se jinak o astronomii nezajímají a ptají se, co že to září tak jasně nad západním obzorem. Už malý dalekohled nám ukáže, že Venuše má tvar srpku. Stejně jako Merkur mění i tato planeta fáze. Pokud má tvar „úplňkového“ kotoučku, nachází se na opačné straně Sluneční soustavy než Země a jeví se tedy úhlově malá. Jak se k nám na své pouti vesmírem postupně blíží, její úhlový průměr roste, současně se však proměňuje ve stále užší srpek. Celkový jas planety Venuše na obloze je tedy dán jako kombinace těchto dvou faktorů, úhlového průměru a fáze. Největšího lesku proto dosahuje právě v tomto období, kdy sice již ze Země vidíme z větší části tmavou noční stranu Venuše, kdy je však k nám relativně blízko a jeví se proto veliká.

Venuše se v současnosti úhlově blíží ke Slunci. Přibližně již v polovině března začne zanikat v jeho oslnivé náruči a přestane být večer pozorovatelná. Možná vás překvapí i rychlost, jakou se bude Venuše v závěru ke Slunci blížit. Večernice se po průchodu kolem Slunce promění v jitřenku.

 

fáze Venuše

Tyto portréty planety Venuše pořídil 16. 12. 2016,  21. 1. 2017,  14. 2. 2017 a 1. 3. 2017 náš spolupracovník Stanislav Chlup. Červené a modré zabarvení je způsobeno refrakcí světla v pozemské atmosféře.

 

Konjunkce

Večer 1. 3. 2017 vykouzlila navíc Venuše spolu s dalšími tělesy Sluneční soustavy krásné seskupení. Vlevo od Venuše se nacházel mladý Měsíc s popelavým svitem a nad ním slabší, mírně načervenalý Mars. Snímek pořídil Stanislav Chlup. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Uran

Pokud předchozí snímek upravíme a zvětšíme, můžeme nedaleko pod Marsem najít ještě navíc planetu Uran (označený šipkou).

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://hvezdarnapv.cz/
https://hvezdarnapv.cz/vecernice-v-nejvetsim-lesku
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému